2. Majstrovstvá Slovenska v behu na 60-metrov s prekážkami

Hasičský šport má mnoho disciplín. Po prechode k disciplínam CTIF sa u mladých hasičov, na Slovensku prestala behať disciplína Beh na 60 m s prekážkami a nahradila sa disciplínou Pretek jednotlivca na 50 m. Táto disciplína je však bez prekážok a neteší sa takej obľube ako šesťdesiatky, ktoré v susedných Čechách dokážu prilákať na preteky stovky detí . Preto sa zopár nadšencov spojilo a minulý rok usporiadalo štyri preteky pod názvom Slovenská liga v šesťdesiatkach /SLv60/.  Záujem pomaly narastal a tento rok sa počet pretekov v rámci ligy rozšíril už na šesť kôl. Naše deti napredujú a začína nám narastať nielen počet súťažiacich detí, ale aj kvalita výkonov. Takže z toho logicky vyplynula aj požiadavka zmerať si sily na najvyššej úrovni.  Túto našu aktivitu podporil aj prezident DPO PhDr. Ladislav PETHŐ a pod jeho záštitou sa 18.10.2015 v Martine uskutočnili 2. Majstrovstvá Slovenska v behu na 60-metrov s prekážkami. Do Martina sa v upršanú sobotu zišlo 48 detí, ktoré súťažili v štyroch kategóriách. Počasie sa nad nami zľutovalo, prestalo pršať a počas plnenia disciplíny, dokonca na chvíľu vykuklo aj slniečko.

Ako prvé sa s nástrahami šesťdesiatmetrovej trate s bariérou a kladinou vydali najmenší. V kategórii mladších dievčat skončila na treťom mieste Dominika Plačková z DHZ  ZŠ Zákopčie Tarabov s výsledným časom 20,69. Tuhý boj sa rozpútal o prvenstvo kde nakoniec Terézia Srogončíková z DHZ Púchov s výsledným časom 16,31 skončila druhá.  Víťazstvo a titul majsterky si pripísala Magdaléna Štinčíková z DHZ Svit s časom 16,19.

Po nich sa do súbojov pustili mladší chlapci.  V tejto kategórii sme mali až 17 súťažiacich a najvyrovnanejšie súboje. Na 3.mieste skončil Tomáš Štinčík z DHZ Svit s výsledným časom 15,98. Na druhom mieste Michal Rerko z ZK IMA ZŠ Hutnícka Spišská Nová Ves za 15,71 a novým majstrom Slovenska sa stal Tomáš Kucej z DHZ Púchov s časom 15,08.

Po najmladších sa na trať vydali staršie kategórie. Keďže pre starších chlapcov sa mení bariéra zo 70 cm na 150 cm a k dispozícii bola len jedna, staršie dievčatá a starší chlapci mali spoločné rozbehy. A hneď prvý rozbeh všetkým vyrazil dych. Žreb dal dohromady Emu Strelovú zo ZK IMA ZŠ Hutnícka Spišská Nová Ves a Mareka Švajku z DHZ ZŠ Šuňava. Obaja predviedli famózny výkon a posunuli najlepšie časy slovenských pretekárov na nové maximá.  Ema Strelová zo ZK IMA ZŠ Hutnícka Spišská Nová Ves získala titul majsterky Slovenska s časom 13,66 s pred Radkou Červeňovou z DHZ Spišská Teplica 14,68. Na treťom mieste sa umiestnil objav sezóny Soňa Kukučková z DHZ Radôstka s časom 15,22.

V kategórii starších chlapcov si titul z Martina odváža Marek Švajka z DHZ ZŠ Šuňava za výkon 13,55. Ako druhý skončil Samuel Bučák ZK IMA ZŠ Hutnícka Spišská Nová Ves s časom 14,41 a tretí skončil Jakub Fridman z DHZ ZŠ Šuňava s časom 14,71.

Samozrejme netreba zabudnúť aj na ostatné zúčastnené deti, ktoré počas celej sezóny upravovali svoje maximá. Je vidieť, že ich šesťdesiatky bavia  a táto disciplína sa už natrvalo udomácnila na Slovensku. V roku 2016 uskutočníme 3. Ročník Slovenskej ligy v šesťdesiatkach, kde bude viacej kôl ako tento rok a niektoré budú aj v priamych prenosoch na Fire TV.  Všetky informácie o šesťdesiatkach môžete získať na stránke www.stovky.sk v sekcii Slovenská liga v 60-siatkách a na facebook-ovej stránke sestdesiatky sestdesiatky. Určite na Slovensku máme deti, ktoré chcú dokázať, že v nich drieme talent.  Veríme, že táto aktivita časom prinesie kvalitu do stoviek a o slovenských pretekároch budeme počuť častejšie z vrcholných podujatí.