60-tky v roku 2018

Slovenská liga v behu na 60 m cez prekážky /SLv60/ v roku 2018 vstúpila do 5. Ročníka svojho trvania. Bol to náročný rok, ktorý vyvolal búrlivé diskusie a aj rozkol medzi vstúpencami šesťdesiatok.  Pre zjednotenie slovenských a českých predpisov, sme po štyroch rokoch upravili predpisy vykonania disciplíny. Najväčšou zmenou bolo posunutie všetkých prekážok na dráhe o dva metre. To malo zabezpečiť bezpečnosť pretekárov a pomôcť deťom pri zapájaní prúdnice.  Po ohľadnutí sa za sezónou môžeme skonštatovať, že to bola prospešná zmena. Počas celého ročníka sme sa vyhli úrazom,  deťom to prinieslo viac platných pokusov a aj kvalitnejšie časy.

Liga sa tento rok skladala z 5 kôl, ktoré sa uskutočnili v Banskej Bystrici, Martine, Spišskej Novej Vsi, Zákopčí a Spišskom Podhradí.  Súťaží sa zúčastnilo 213 detí z celého Slovenska, ale aj Čiech a Maďarska. Súťažilo sa v 5 kategóriách.

„Naj“ kategóriou býva tradične prípravka. Tu deti mladšie ako 8 rokov predvádzajú krásne súboje malých – veľkých pretekárov. Malí síce vzrastom, ale veľkí výkonmi. Víťazom kategórie prípravka sa stala Nina Oravcová z DHZ Madunice. 2. miesto obsadil Lukas Chalány taktiež z Maduníc.  Na 3. mieste sa umiestnila Mária Šeligová DHZ Spišská Teplica.

Aj v kategórii mladších dievčat sme mali víťazku z DHZ Madunice. Ema Žuffová štyri účasti pretavila na štyri víťazstvá a zaslúžene ovládla túto kategóriu. Na 2. mieste sa umiestnila Patrícia Dižová DHZ Kolárovice, 3. miesto obsadila Patrícia Plačková DHZ Zákopčie Tarabov.

V kategórii mladších chlapcov sa najviac darilo Andrejovi Krempaskému zo ZK IMA ZŠ Hutnícka Spišská Nová Ves. Ďalšie miesta obsadili mladí pretekári z DHZ Madunice v poradí 2. miesto Patrik Rak, 3. miesto Filip Chalány.

Tradične najobsadzovanejšou kategóriou sú staršie dievčatá. Tu panuje aj najväčšia vyrovnanosť, kde každá z favoritiek musí o víťazstvo tuho bojovať.  Najvyrovnanejšie výkony počas celej sezóny prevádzala Michaela Petrušková zo ZK IMA ZŠ Hutnícka Spišská Nová Ves a svoju kategóriu vyhrala, pred Teréziou Srogončíkovou z DHZ Nosice. Na 3. mieste sa umiestnila Ema Litvíková z DHZ Hliník nad Váhom.

Kategória starších chlapcov vždy púta najviac pozornosti. Hlavne je to náročnejšia kategória pre vyššiu bariéru. Víťazom ligy sa v roku 2018 stal Radovan Nagy z DHZ Spišská Teplica. 2. miesto obsadil Michal Rerko ZK IMA ZŠ Hutnícka Spišská Nová Ves a na 3. mieste skončil Patrik Kováč z DHZ Madunice.

Ligová sezóna šesťdesiatkárov bola dlhá. Nie každému sa podarilo udržať stabilnú formu. Dobrou správou je, že aj tento rok sa našli nové talenty, ktoré síce ešte nedosiahli na stupne víťazov, ale po stabilizácii výkonov budeme o nich určite počuť. Potešiteľné je, že po dlhých rokoch absencie pretekov jednotlivcov na Slovensku, nám šesťdesiatky začali produkovať kvalitných pretekárov do stoviek a do dorasteneckých reprezentácií. Pre šesťdesiatkárov je prechod do stoviek oveľa jednoduchší. Dorastenci a hlavne dorastenky tento rok zaujali výbornými výkonmi na pohárových súťažiach, ale aj na Majstrovstvách sveta. Slovenská reprezentácia už začína vzbudzovať rešpekt nielen v požiarnom útoku, ale aj v individuálnych disciplínach. To je výzva aj pre ostatné deti a ďalšie zbory, aby neváhali sa skúsili túto atraktívnu disciplínu. Šesťdesiatky sa v piatom roku svojej existencie, pevne usadili v práci s mladými hasičmi. Už teraz sa tešíme sa na nový súťažný rok 2019.