BEZPEČNE POČAS DUŠIČIEK

V súvislosti so Sviatkom Všetkých svätých ako i Pamiatky zosnulých hrozí počas nasledujúcich dní zvýšené riziko vzniku požiaru na cintorínoch. Návštevníci ozdobujú hroby smútočnými vencami, kyticami a množstvom sviečok, ktoré zapaľujú v bezprostrednej blízkosti horľavých materiálov. Hrozí tak priame riziko vzniku a rýchleho rozšírenia požiaru.

Hasiči preto odporúčajú:

• neodhadzovať horiace zápalky na zem,
• dbať na bezpečnosť pri zapaľovaní sviečok (hrozí vzbĺknutie odevu),
• sviečky v plastových kahancoch neukladať príliš nahusto,
• zapálené sviečky ukladať v bezpečnej vzdialenosti od horľavých materiálov (vence, kytice, ikebany, stuhy atď.),
• zvýšiť dohľad nad deťmi pohybujúcimi sa v blízkosti hrobov a centrálneho pomníka zosnulých.

Najviac požiarov na cintorínoch z obdobia 1. a 2. novembra zaznamenali hasiči v roku 2017, kedy vzniklo 16 požiarov a spôsobená škoda dosiahla až 670 eur. Pomerne veľa požiarov takéhoto charakteru vzniklo aj v roku 2014, kedy hasiči zasahovali na cintorínoch 15 – krát a priama materiálna škoda bola vyčíslená na 165 eur.

Hoci sa na cintorínoch v posledných rokoch vyskytuje stále viac ľudí, uplynulý rok (2018) nezaznamenali hasiči na Slovensku ani jeden výjazd k podobným udalostiam.