Finále VHSL 2015

Dôstojnú bodku za tohtoročnou sezónou dali hasiči z celého východu v Ľubovci (okr. Prešov) v sobotu 12.9.2015. Zišli sa tu dobrovoľníci z desiatich okresov, súťažilo dokonca i družstvo z Čiech. Lákadlo bola tiež hudobná nádielka.

Hasičstvo je vraj záľuba i poslanie na celý život, hovoria tí, ktorí mu venujú svoj voľný čas i záujem. Potvrdil to i hasičský sviatok, ktorý sa konal počas víkendu v Ľubovci pri Prešove.
Vyvrcholila tu hasičská ligová sezóna na východnom Slovensku.
Kolegovia i z Čiech
Na miestnom ihrisku sa po tretí raz konala súťaž O putovný pohár obce Ľubovec a zároveň tiež finále 7. ročníka Východoslovenskej hasičskej superligy.
Cestu sem merali až z 10 okresov. Zúčastnilo sa tiež družstvo z Čiech, SDH Bartovice.
Od poludnia tu na miestnom ihrisku zápolili dobrovoľní hasiči, ktorí si vyskúšali nielen šikovnosť, zručnosť, pozornosť, rýchlosť, ale aj vzájomnú spoluprácu.
Išlo o umiestnenie nielen v rámci kola, ale aj celkové hodnotenie v rámci tohtoročnej sezóny ligy.
Padol rekord v účasti
A že je hasičstvo fakt v kurze, svedčí aj počet súťažiacich. Zišlo sa tu v rámci tohtoročného podujatia 43 hasičských družstiev.
„Nikdy v histórii tu ešte toľko družstiev nebolo,“ potvrdil jeden z organizátorov Matúš Marton.
Sily sa merali v disciplíne požiarny útok, každé družstvo malo dva pokusy. Celkovo mohli návštevníci vidieť vyše 80 pokusov.
Prvé miesta do bardejovského okresu
Prehliadka hasičov mala skutočne svoje „grády“. Celkovým víťazom sa stalo v mužskej kategórii DHZ Sveržov (okr. Bardejov) s časom 15,12 s, druhé miesto patrilo Lúčke (okr. Sabinov) pri čase 15,24 s.
V Sabinovskom okrese ostalo pri mužoch i tretie miesto, smerovalo do Miľpoša (15,27 s).
Medzi ženami boli najlepšie s časom 17,71 s hasičky z Hrabovca (okr. Bardejov).
Druhé miesto získali ženy zo Spišskej Soboty (okr. Poprad) časom 19,08 s a bronzové boli hasičky z Bartovíc (Česká republika).

Obce si s hasičmi pomáhajú navzájom
Pri hodnotení individuálnych výkonov sa najlepšou pri hodnotení zostreku stala Veronika Kaščáková (17) z Hrabovca.
„Hasičstvu sa venujem 4 roky, priviedol ma k tomu môj ocko, ktorý je tiež hasič, takisto sú hasičmi aj bratia,“ prezradila mladá šikovná baba, ktorá už bola úspešná i minulý rok.
Atmosféru si prítomní veľmi pochvaľovali, vyburcovali ju povzbudenia divákov.
„Je tu skutočne fantasticky. Kedysi sme i my fungovali ako hasiči, ale potom už prišla práca, nebolo dosť času. Ale u nás, v obci, sa do toho zapájajú deti už do mala,“ prezradil Matúš Brehuv (30) z Vyšnej Vole.
„Keď sú záplavy, chodíme stále pomáhať, keď zavolajú. U nás vlastne, už keď sa chlapec narodí, dajú mu do ruky prúdnicu a už s ňou behá,“ zasmial sa jeho kamarát Peťo Hankovský (26).
Je to jednoducho v krvi
Obcí, kde to tak žije, by bolo určite omnoho viac. Výnimka nie sú ani samotní hostitelia, Ľubovec nie je na mape hasičstva prehliadnuteľný. Tento šport je tu skutočne živý, podporovaný i zo strany obce.
„Začínali sme so starým náradím, mašinou, striekačkou, ktorá mala slabý výkon. Dvaja naši obyvatelia súťažili za DHZ Prešov, ktorý bol v tom čase veľmi známy, po jeho rozpade to preniesli i do Ľubovca,“ zaspomínal si Matúš.
Ako zdôraznil, obetovali tomu veľa času a aktivity, všetko postupnými krôčikmi.
Odmena bola skvelá zábava
Podujatiu prialo nakoniec i počasie. Po celodennom zápolení večer prišla na rad zábava, o ktorú sa postarala kapela Desmod. Čerešnička bol bohatý ohňostroj.
Po vyhlásení výsledkov už patrilo pódium kapele Kabát Revival. Náladu vyburcovali Heľenine oči, ktoré naplnili ihrisko doslova na prasknutie.

Autor: Mária Pihuličová
Zdroj: http://presov.korzar.sme.sk/c/8005408/do-lubovca-si-to-namierili-hasici-z-celeho-vychodu.html

9. kolo VHSL

Komentáre comments

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.