Home / AKTUALITY / Hasičskí inštruktori potápania sa stretli na seminári v Senci

Hasičskí inštruktori potápania sa stretli na seminári v Senci

V utorok, 5. februára 2019, sa na hasičskej stanici v Senci stretlo 10 hasičských inštruktorov potápania ERDI (Emergency Response Diving International) na seminári zameranom na pôsobenie chladu pri potápaní v extrémnych podmienkach. 10 hasičských inštruktorov z piatich potápačských skupín z Humenného, Rimavskej Soboty, Žiliny, Trenčína a Bratislavy v utorok absolvovali teoretickú časť seminára. Tú viedli Robert Korim z TDI/SDI Slovakia (výcviková agentúra zaoberajúca sa výcvikom potápania), Martin Thám z o.z. Slovenské ľadové medvede, Miroslav Rozložník z agentúry DAN europe, ktorá sa zaoberá výskumom vplyvu potápania na ľudský organizmus a Tomáš a Andrea Kissovci z potápačskej agentúry AKITO Diving.

Nasledujúci deň absolvovali inštruktori potápanie pod ľadom na jazere Guláška v Senci. Potápanie bolo zamerané na výskum, pri ktorom sa sledovala zmena stavu pozornosti potápačov po extrémne náročnom ponore pod ľadom v chladnej vode. Pre potápačov bol pripravený súbor logických, matematických a reakčných testov, ktoré vykonávali pred ponorom a tiež po ponore v 30 minútových časových intervaloch. Všetci zúčastnení potápači absolvovali 30 minútový ponor pod ľad s teplotou vody 2 stupne s maximálnou hĺbkou ponoru 12 metrov. Výsledky tohto merania budú zaradené do výskumu vplyvu chladu na potápanie. Historicky prvýkrát bol výskum robený na profesionálnych hasičoch – potápačoch.

V priebehu roka 2019 majú hasičskí inštruktori potápania naplánované minimálne ďalšie tri zamestnania zamerané na výcvik nových potápačov v rámci HaZZ.

Foto: Andrea Kiss

Komentáre

comments

Pozrite aj

Taktické cvičenie príslušníkov záložnej hasičskej jednotky SŠPO MV SR v Žiline

Dňa 7-8. augusta 2019 sa uskutočnilo taktické cvičenie záložnej hasičskej jednotky so skupinou riadenia Strednej …

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE
X