Havířov 2016

Prestížna halová pohárová súťaž v Havířove s názvom Neoficiální mistrovství Čech, Moravy, Slezska a Slovenska sa tento rok uskutočnila už 27 krát, dňa 27.2.2016 v mestskej športovej hale. Tento rok bol najbohatší čo do počtu zúčastnených slovenských družstiev mladých hasičov. Pre väčšinu z nás sa súťaž už začala už v piatok, keď sme „utužovali“ vzťahy s miestnymi hasičmi v blízkych Raškoviciach, Tí nám zabezpečili bezplatný nocľah v telocvični pre 60 detí. V úžase sme pozorovali, že v obci s niečo viac ako 1700 obyvateľov pri starej telocvični postavili novú športovú halu, za ktorú by sa nemuselo hanbiť ani krajské mesto na Slovensku.
V sobotu ráno sme sa vybrali do Havířova. Zaprezentovali sme sa a pustili sa do bojov v dvoch kategóriách. V mladšej kategórii sa súťaže zúčastnilo 31 družstiev. Družstvá z DHZ Danišovce a ZK IMA Hutnícka Spišská Nová Ves pohoreli ako na uzloch tak na štafete dvojíc, kde schytali trestné sekundy. Štafety už stáli za to, ale už len skrášlili výsledok. DHZ Danišovce obsadili 13. Miesto a ZK IMA ZŠ Hutnícka Spišská Nová Ves 10. Miesto. Najlepšie obstáli nováčikovia tejto súťaže zo ZŠ Šuňava. Podali vyrovnané výkony a nakoniec obsadili 3. Miesto, za druhými z SDH Lukavice a víťazmi z SDH Bludov.
V konkurencii 37 družstiev v kategórii starších sme mali až 6 kolektívov. Na 32. Mieste skončili deti z DHZ Spišské Podhradie. Na 29. Mieste DHZ Svit. Tieto vekovo veľmi mladé kolektívy doplatili na nedostatok skúseností. DHZ Svit hlavne na neplatnú štafetu. ZK IMA ZŠ Hutnícka Spišská Nová Ves vyhral v Havířove posledné dva ročníky. Minulý rok skončila v kategórii detí, silná generácia. Nová sa snažila, ale pokazená štafeta a hlavne 30 trestných na uzloch stačili iba na 24. Miesto. Na 20. Mieste skončili mladí hasiči ZŠ Markušovce, 11. Miesto tento rok obsadili DHZ Danišovce a na 6. Mieste ZŠ Šuňava. Tento ročník vyhrali hasiči z SDH Hutisko-Solanec, pred SDH Tísek a tretí skončil SDH Bludov.
Deti boli odmenené už tradične peknými a hodnotnými cenami. Ostáva spomínať na pekné zážitky tohto víkendu a tešiť sa na ďalšie stretnutie v Havířove v roku 2017.
Jozef Strela
ZK IMA ZŠ Hutnícka Spišská Nová Ves