HaZZ predstavuje svoju techniku – Štvorkolka Polaris Ranger XP 900 4×4

Dnes si predstavíme hasičskú štvorkolku Polaris Ranger XP 900 4×4 s naozaj šikovným využitím pri všetkých typoch zásahov, ktorú je možné vybaviť aj snežnými pásmi. Takýchto pomocníkov máme v zbore 194 ks, na každej stanici sa nachádza minimálne 1ks.
Svojím konštrukčným riešením umožňuje spomínaná štvorkolka jazdu v cestnej premávke a tiež jazdu v náročnom teréne. V zime, v hlbokom snehu a na nespevnenom teréne, je najefektívnejšie použitie pásov, ktoré sú ľahko montovateľné na miesto každého kolesa. Po tejto montáži vnikne samostatná pásová štvorkolka. Hranica prejazdnosti sa posúva naozaj veľmi ďaleko – problémom nie je ani vyše metra hlboký sneh alebo jazda v bahnitom teréne.
Štvorkolka má naozaj rôznorodé využitie vo všetkých fázach zásahovej činnosti – pri prieskume, monitorovaní situácie, preprave zasahujúcich jednotiek a materiálu, záchrane osôb, lokalizačných a likvidačných prácach. Používa sa pri všetkých typoch zásahov (lesné požiare, povodne, snehové kalamity a iné technické zásahy).
Pri snehových kalamitách monitoruje zasiahnuté oblasti, pomáha pri sprejazdňovaní komunikácií, preprave hasičov na miesto udalosti, záchrane ohrozených osôb, pri núdzovom zásobovaní obyvateľstva, odstraňovaní prekážok, vyslobodzovaní zapadnutých vozidiel, pri poskytnutí prvej pomoci a odvoze do bezpečia, prevoze zranených a chorých, využíva sa tiež pri pátracích prácach po stratených osobách.

Stručný technický popis
Štvorkolka je určená na prepravu 3 zasahujúcich hasičov a materiálu na ložnej ploche. Tá môže byť vybavená vysokotlakovým hasiacim zariadením s nádržou na 200 l vody, čerpadlom s prietokom 20l/min pri tlaku 15 MPa, s využitím najmä pri hasení požiarov v ťažko prístupnom teréne. Toto hasiace zariadenie je možné ľahko odstrániť a na ložnú plochu uložiť potrebné technické vybavenie podľa vykonávaného zásahu.
Štvorkolka má v základnej verzii s kolesami dĺžku 2980 mm, šírku 1520 mm, výšku 1865 mm, svetlú výšku 290 mm. Jej celková hmotnosť je 770 kg.

Zdroj: HaZZ
Foto: Milan Dermek