Informácie z Prezídia DPO SR

Výzva hasičské zbrojnice

Na základe zasadania komisie pre výzvu k rekonštrukciám hasičských zbrojníc bolo schválených 496 projektov z celkového počtu 1100 žiadostí. Zoznam schválených žiadostí by mal byť zverejnený po podpise rozhodnutí zo strany MV SR . Zoznam bude zverejnený na stránke MV SR aj na stránke DPO SR. Do tejto doby, akékoľvek informácie o schválení dotácie nemusia zodpovedať skutočnosti. Ostatní účastníci dostanú projekty späť k možnému prepracovaniu, s upozornením, z akého dôvodu nebol projekt prijatý a opätovnému nahláseniu do výzvy, ktorá by mala byť vyhlásená, podľa predpokladu cca koncom februára. K druhej výzve sa budú môcť prihlásiť aj tí, čo sa neprihlásili k prvej výzve.

Hasičská technika

Pokračuje sa v rekonštrukcii vozidiel T 148 CAS 32, s nábehom na rekonštrukcie vozidiel T 815 CAS 32. K odovzdaniu je pripravených cca 350 protipovodňových vozíkov, ktoré sa budú odovzdávať v najbližšej dobe. Pred ukončením je uzatvorenie súťaže na výrobu CAS 15, ktoré by mali byť opäť na podvozku IVECO DAILY.
Od predpokladanej rekonštrukcie vojenských vozidiel TATRA na CAS sa upustilo z technických a administratívnych dôvodov. Miesto toho sa pripravuje projekt na nákup cca 50 ks až 100 ks strednoobjemových CAS, niečo podobné ako TATRA 815 CAS TERNO. Tieto vozidlá budú prednostne určené pre DHZO kategórie A1 a A, ako možná výmena za T 815 a T 148, ktoré budú môcť byť posunuté, v prípade dodania novej techniky, na iné DHZO – predpokladaný zámysel.

Vnútroorganizačná časť

V súčasnosti naďalej prebieha pripomienkové konanie k rokovaciemu poriadku a štatúte o povyšovaní. Predsedovia komisií ďakujú všetkým pripomienkujúcim za podnetné návrhy. Zasadania komisií sa uskutočnia v termínoch po ukončení pripomienkového konania, pričom, po rokovaní prezídia budú materiály predložené na schválenie snemom. Na základe toho bude aj návrh na doplnenie znenia stanov.

RVŠ a OŠ DPO pracuje na okruhu otázok k získaniu odbornosti HASIČ I. stupňa a okruhu otázok k prijímacím pohovorom na DŠ OŠ DPO SR. Po zostavení uvedených otázok budú otázky zverejnené na stránke DPO SR.

Na návrh štatutárov bol schválený návrh na zmenu názvu vychádzkovej rovnošaty na služobnú rovnošatu. Toto administratívne opatrenie bolo prijaté z dôvodu možného čerpania dotácií na rovnošatu. Zároveň bolo prijaté rozhodnutie o zmene odznaku na čapicu, ktorí bude ideovo vychádzať zo znaku ZHJ na Slovensku. V súčasnom období dochádza k finalizácii jeho tvaru a veľkosti. Aj toto bude predmetom rokovania snemu. Samozrejme, a odznak bude dočasne používaný naďalej, súbežne s postupným dopĺňaním nového do predajnej siete. K zmene dochádza aj z dôvodu vyčerpania skladových zásob starého odznaku.

V rámci stavu členskej základne bol kriticky hodnotený úbytok členskej základne v ÚzO DPO SR. Napriek celkovému nárastu členov v roku 2017, oproti roku 2016, v niektorých ÚzO DPO SR došlo k poklesu členov až o 200 členov. V takýchto prípadoch môže dôjsť aj k zmene úväzku zamestnanca DPO SR.