Home / AKTUALITY / Medzinárodné cvičenie v Chorvátsku „SIGURNOST 2018“

Medzinárodné cvičenie v Chorvátsku „SIGURNOST 2018“

Medzinárodné cvičenie v Chorvátsku "SIGURNOST 2018"

Slovenskí hasiči sa v priebehu tohto týždňa zúčastnili na medzinárodnom cvičení „SIGURNOST 2018“ neďaleko letiska Split v Chorvátsku. Každý rok, pred sezónou veľkých lesných požiarov, uskutočňuje Chorvátsko medzinárodné cvičenie zamerané práve na zdolávanie veľkých mimoriadnych udalostí za účasti niekoľkých zložiek ministerstva vnútra a ministerstva obrany. Slovensko sa so svojim modulom pozemného hasenia požiarov v prírodnom prostredí (MPH) tohto cvičenia zúčastnilo po prvý krát. Cieľom cvičenia bolo preveriť schopnosť modulu pozemného hasenia požiarov v prírodnom prostredí okamžite reagovať a v čo najkratšom čase zlikvidovať vzniknutý požiar lesa. Cvičenie bolo rovnako zamerané aj na záchranu a poskytnutie predlekárskej prvej pomoci osobám nachádzajúcim sa v blízkosti miesta požiaru. Modul pozemného hasenia lesných požiarov bol rozdelený do dvoch skupín: Alfa a Bravo. Každá z týchto skupín bola nasadená na iný úsek požiaru.
Po príchode na miesto mal MPH za úlohu postaviť svoj vlastný, sebestačný tábor BoO (base of operation). Bezprostredne po príchode a budovaní tábora bol MPH zároveň nasadený na vzniknutú nežiaducu udalosť, aby sa preukázala jeho pripravenosť a akcieschopnosť.
Na začiatku cvičenia bol v lokalite Donji Muč vytvorený simulovaný rozsiahly lesný požiar, ktorý trval niekoľko dní. Slovenskí hasiči, ktorých bolo na medzinárodnom cvičení 45, najprv vykonávali prieskum požiariska pomocou osobných vozidiel a štvorkoliek. Neskôr na hasenie požiaru jedna skupina vytvorila jazierkový systém, aby sa zabránilo postupu požiaru. Jednou z ďalších úloh bolo vytvorenie plniaceho stanoviska hasiacich podvesových vakov pre vrtuľníky a vytvorenie ochrannej línie obydlí z hodných prúdov. Druhá skupina mala za úlohu v spolupráci s miestnymi dobrovoľnými zbormi DVD vytvoriť jazierkový systém z druhej strany požiaru s plniacim stanoviskom z neďalekého potoka s využitím cisterien zo Slovenska aj Chorvátska.
Na cvičení sa v stredu zúčastnila aj ministerka vnútra SR Denisa Saková, prezident HaZZ Alexander Nejedlý, zástupcovia Prezídia HaZZ a ministerstva vnútra SR. Z Chorvátska sa na cvičení zúčastnil minister vnútra, minister obrany a zástupcovia IZS a verejnej správy Chorvátska.

Foto: HaZZ

The following two tabs change content below.

Komentáre

comments

Pozrite aj

Prichádza obdobie zvýšeného výskytu požiarov v prírodnom prostredí

Teplejšie počasie prichádzajúce v marci so sebou prináša okrem slnka aj zvýšený výskyt požiarov, ktoré …

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE
X