Najzdatnejším hasičom Rakúska je aj Košičan Adrián Ficík

Najzdatnejším hasičom Rakúska sa v jednej kategórii stal aj 40-ročný Slovák Adrián Ficík zo Závodného hasičského útvaru U.S. Steel Košice, člen športového klubu TFA TEAM SLOVAKIA.
Adrián Ficík zvíťazil na jubilejnom 15. ročníku prestížnej medzinárodnej súťaže profesionálnych a dobrovoľných hasičov TFA AUSTRIA. Súťaž sa konala v rakúskom mestečku Siegendorf, Burgenland. Adrián Ficík zvíťazil v kategórii mužov od 40 do 45 rokov. V rovnakej kategórii obsadil 2. miesto aj dobrovoľný hasič Jozef Zsigo z Dobrovoľného hasičského zboru Zlaté Klasy. Ďalší zo Slovákov, por. Ing. Miloš Mačas, ktorý je operačným dôstojníkom na Krajskom riaditeľstve HaZZ v Žiline, bol úspešný v kategórii mužov od 18 do 30 rokov, kde obsadil 2. priečku. Na treťom mieste sa v rovnakej kategórii umiestnil dobrovoľný hasič Peter Kľoc z Dobrovoľného hasičského zboru Technickej univerzity vo Zvolene.
Hasiči museli v štyroch po sebe nasledujúcich disciplínach s výbehom a zostupom zdolať jedenásť podlažnú budovu, rozvinúť pogumovanú hadicu „B“ pod tlakom vody v dĺžke 40 m a vodným prúdom zasiahnuť terč, posúvať päťkilogramovým kladivom bremeno v tzv. hammer boxe. Jednou z ďalších disciplín bolo prenášanie 80 kilogramovej figuríny, ktorá predstavovala záťaž na simuláciu záchrany osoby na vzdialenosť 100 metrov. Hasiči ďalej liezli pomocou lana na 3-metrovú bariéru, z ktorej museli následne zoskočiť dolu na matrac.
Súťažiaci si museli v jednej z disciplín poradiť aj s inštaláciou hasičského rebríka, a tiež vyniesť v obidvoch rukách 15 kilogramovú záťaž po schodoch do približne 8,5 metra vysokej trojpodlažnej veže. Tam mali za úlohu vytiahnuť zo zeme 2 hadice „B“. Disciplíny súťažiaci plnili v hasičskej výstroji, ktorá sa skladá z hasičskej prilby (váha cca 1,5 kg), hasičského zásahového kabáta a nohavíc (váha cca 4 kg) a zásahovej hasičskej obuvi (váha cca 2,5 kg). V troch zo štyroch súťažných disciplín používali aj autonómny dýchací prístroj (váha cca 15 kg).
Absolútnym víťazom s titulom „Najzdatnejší hasič Rakúska“ sa stal nemecký hasič a šampión zo súťaží Toughest Firefighter Alive (TFA) na Svetových hrách hasičov a Svetových hrách policajtov a hasičov Joachim Posanz. Adrián Ficík obsadil v celkovej klasifikácii vynikajúce 3. miesto. Navyše v štvorčlennej súťaži družstiev, ktorej bol členom spoločne s kpt. Bc. Vlastimilom Tomovičom z Okresného riaditeľstva HaZZ zboru v Trnave, ppor. Bc. Petrom Wojatschekom z Krajského riaditeľstva HaZZ v Trnave a už spomínaným Milošom Mačasom obsadili 2. miesto. Na 3. mieste skončili hasiči z Nemecka a zmiešané družstvá hasičov z Maďarska a Slovenska. Ďalšie zo slovenských družstiev, ktoré bolo zložené zo slovenských hasičov zo Záchrannej brigády HaZZ v Žiline obsadilo 11. miesto. Súťaže sa zúčastnilo celkom 78 profesionálnych a dobrovoľných hasičov z Rakúska, Nemecka, Slovenska, Česka, Maďarska a Anglicka.

Foto: Juraj Kopúnek