Nová generácia hasičského špeciálu Rosenbauer Panther

Rakúska spoločnosť Rosenbauer v tomto roku uviedla v poradí už štvrtú generáciu svojho letiskového hasičského špeciálu Panther.

Rosenbauer dodal do zhruba 90 krajín po celom svete cez 1400 Panthera všetkých generácií, čo z tohto letiskového hasičského špeciálu robí jeden z najúspešnejších strojov svojho druhu. Nová generácia sa verejnosti po prvýkrát predstavila na tohtoročnom letnom Medzinárodnom veľtrhu záchranárskych, požiarnych a bezpečnostných technológií Interschutz 2015 v Hannoveri vo dvojnápravovom a trojnápravovom prevedení.

Nový Panther má predstavovať etalón svojej kategórie, prvé letiskové hasičský špeciál dodávaný s motormi, spĺňajúcimi emisnú normu Euro 6 a predovšetkým novú úroveň bezpečnosti posádky.

Kabína novej generácie Panther vďaka svojej konštrukcii rámu, tvoriaceho pevnú klietka okolo posádky spĺňa štandardy pre nárazové a záťažové testy podľa európskej normy ECE R29-3. rozmerné panoramatické čelné okno spolu s bohatým presklením bokov a umiestnením kabíny nad a pred prednou nápravou poskytujú vynikajúci výhľad a vodič sa podľa oficiálnych materiálov cíti ako v kabíne nízko letiaci helikoptéry.

K vysokej miere pasívnej bezpečnosti posádky prispievajú aj airbagy integrované v bočných sedadlách, zatiaľ čo aktívna bezpečnosť zvyšuje elektronická kontrola stability, radarový systém pre zabránenie kolíziám s ľubovoľnými typy objektov v jazdnej dráhe a EMEREC DEVS (Driver Enhanced Vision System), čo je navigačný systém určený najmä pre prevádzku na letisku, ktorý aj za tmy alebo zníženej viditeľnosti poskytuje vodičovi presné informácie o ceste k nehode.

Vo výbave nového Panthera nechýba kompletná LED osvetlenie, automatický dažďový senzor, systém monitorovania tlaku v pneumatikách a pozornosť si zaslúži systém Birdview, ponúkajúci na displeji v interiéri pohľad na vozidlo alebo jeho okolie z vtáčej perspektívy.

Komfort na palube zvyšuje automatická klimatizácia a nechýba ani uložené priestory na dokumenty a držiaky nápojov. Prácu s hasiaci technikou má uľahčiť a zrýchliť centrálny displej na palubnej doske spolu s podsvietenými ovládačmi a joysticky na stredovej konzole.

Rosenbauer v tomto roku uvádza novú generáciu Panthera vo verziách 4×4 a 6×6. V roku 2017 je potom má doplniť prevedení 8×8.

Panther 4×4
Rosenbauer Panther 4×4 je dlhý 10.500 mm, široký 3000 mm, vysoký 3650 mm a jeho najvyšší prípustná hmotnosť je 26.000 kg. K pohonu tejto verzie slúži vzadu uložený Šestnásťlitrový motor D16 od spoločnosti Volvo Trucks v prevedení Euro 5 s výkonom 515 kW (700 k), ktorý prostredníctvom šesťstupňovej automatickej prevodovky poháňa všetky štyri kolesá.

Vozidlo sa štvormiestnu kabínou zvládne akceleráciu z 0 na 80 km / h za 22 sa jeho maximálna rýchlosť je 115 km / h. V nadstavbe za kabínou pritom môže mať v polypropylénových nádržiach 6200 litrov vody, 750 litrov penidla a 250 kg prášku. Za nádržami sú potom umiestnené skrine na hasičské vybavenie.

Štvorkolesový Panther je vybavený čerpadlom Ronsenbauer N65 o výkone 7000 litrov za minútu pri tlaku 14 barov a Primiešavača Fixmix 2.0, umožňujúcim primiešanie penidla v rozsahu jedného, ​​troch alebo šiestich percent.

Panther 4×4 má na streche umiestnený monitor Rosenbauer RM35 CCN, dosahujúci výkon 4750 litrov za minútu, zatiaľ čo na prove je rovnako výkonný Rosenbauer RM35 C HVLA. Vo výbave vozidla je ďalej okrem iného dvojice navijakov s tridsiatimi metrami hadice s priemerom 32 mm, systém pre výrobu a dopravu suchej peny pre oba monitory a elektrocentrála.

Panther 6×6
Rosenbauer Panther 6×6 je dlhý 11.710 mm, široký 3000 mm, vysoký 3650 mm a jeho najvyšší prípustná hmotnosť je 39.000 kg. K pohonu tejto verzie slúži vzadu uložený Šestnásťlitrový motor D16 od spoločnosti Volvo Trucks v prevedení Euro 6 s výkonom 552 kW (750 k), ktorý prostredníctvom osemstupňovej automatickej prevodovky poháňa všetky kolesá.

Vozidlo s päťmiestnu kabínou zvládne zrýchlenie z 0 na 80 km / h za 29 sa jeho maximálna rýchlosť je 120 km / h. V nadstavbe za kabínou môže v polypropylénových nádržiach prevážať 12.500 litrov vody, 1500 litrov penidla a 250 kg prášku. Úložné priestory pre príslušenstvo sú u tejto verzie za kabínou a takisto na bokoch nadstavby s nádržami aj na zadku po stranách pohonnej jednotky.

Šestikolový Panther disponuje čerpadlom Rosenbauer N80 o výkone 9000 litrov za minútu pri 14 baroch alebo 500 litrov za minútu pri 40 baroch, ktoré tiež dopĺňa primiešavač Fixmix 2.0. Vozidlo môže byť vybavené protipožiarnym ramenom Stinger 54 s monitorom RM65 CCN, poskytujúcim výkon až 6000 litrov za minútu a prerážacími hrotom.

zdroj: auto.cz

Ministerka Saková chce zriadiť autoškolu ministerstva vnútra.

Máme veľa techniky, ale málo ľudí, ktorí na nej môžu jazdiť. Takto nejako zdôvodňujú dopravní …