Home / AKTUALITY / Ostravsko Beskydské šedesátky

Ostravsko Beskydské šedesátky

Český halový pohár /ČHP/ v šesťdesiatkach 2015 pozostával z marcových pretekov v Jablonci, novembrových v Prahe a zo záverečného kola s názvom Ostravsko Beskydské šedesátky, ktoré sa uskutočnilo 12.-13.12.2015 v atletickom tuneli v Ostrave.  Celého ročníka ČHP sa zúčastnili aj slovenský pretekári. A neboli len do počtu.

Súťaže v Ostrave sa skladali z dvoch pokusov v troch dráhach, po ktorých si deti zapísali body do Českého pohára a najlepších 9 pretekárov postupovalo do finálového „pavúka“ ktorý, rozhodol o umiestnení v súťaži. V sobotu v kategórii mladších chlapcov po základnom kole obsadil Radovan Nagy /DHZ Svit/ 25.miesto 16,64s, Michal Rerko /ZK IMA ZŠ Hutnícka Spišská Nová Ves/ 4.miesto 14,66s a Tomáš Štinčík /DHZ Svit/ 1.miesto 13,26s. Prvý semifinálový beh zvládol najlepšie Tomáš Štinčík a časom 13,45s a svoj rozbeh vyhral. V druhom semifinálovom behu sa Miškovi Rerkovi už pokus nevydaril a čas 15,03s ho posunul na konečné 5.miesto.  Vo finále Tomáš Štinčík ukázal, že v tejto kategórii nemá rovnocenného súpera a časom 13,72s skompletizoval trojkorunu a vyhral aj tretie kolo Českého halového pohára.  V celkovom hodnotení ČHP sa umiestnil Radovan Nagy na 21.mieste, Michal Rerko na 8.mieste, Tomáš Štinčík na 1.mieste s maximálnym počtom bodov.

Predchádzajúcich kôl ČHP sa v kategórii mladšie dievčatá zúčastnila Magdaléna Štinčiková /DHZ Svit/. Kola v Ostrave sa nezúčastnila, ale výsledky z Jablonca a Prahy ju zaradili na celkové 42.miesto v ČHP.

V nedeľu v kategórii starších dievčat zo Sloveniek súťažila len Ema Strelová /ZK IMA ZŠ Hutnícka Spišská Nová Ves/. Prvý pekne prevedený pokus zmarila nezapojená prúdnica a druhý pokus sa už nevydaril a čas 17,59s stačil len na 93 miesto. V ČHP skončila na 46.mieste.

Najviac pretekárov sme mali v kategórii starších chlapcov, kde už tradične vládne aj najväčšia kvalita. Umiestnenia po základnom kole: Marek Švajka /DHZ-ZŠ Šuňava/ 19,78s 115 miesto, Tomáš Hamráček /ZK IMA ZŠ Hutnícka Spišská Nová Ves/ 18,43s 109.miesto, Filip Dravecký /DHZ-ZŠ Šuňava/ 17,99s 105 miesto, Jakub Fridman /DHZ-ZŠ Šuňava/ 15,68s 72. Miesto, Samuel Bučák /ZK IMA ZŠ Hutnícka Spišská Nová Ves/ 13,41s 11.miesto, Marián Lorinc /ZK IMA ZŠ Hutnícka Spišská Nová Ves/ 13,15s 5.miesto a Róbert Fris /ZK IMA ZŠ Hutnícka Spišská Nová Ves/ 13,06s 4.miesto. V prvom semifinále sa predstavil Marián Lorinc zlepšíl svoj čas zo základného kola, ale na suveréna tejto sezóny Patrika Linharta to nestačilo. Zlepšený čas 13,04s ho ale zaradil na celkové 4.miesto v súťaži. V druhom semifinále Róbert Fris taktiež zlepšil svoj čas na 12,61s a svoj rozbeh vyhral. Vo finále sa Róbertovi už výkon nepodarilo zopakovať a vypadnutá polospojka hadice, ho zaradila na konečné 3.miesto v súťaži. Radovať sa ale mohol z celkového 2.miesta v Českom halovom pohári. Ostatní Slováci sa taktiež v celkovom hodnotení nestratili. Marián Lorinc 4.miesto, Samuel Bučák 9.miesto, Marek Švajka 24.miesto.

Deti boli odmenené pamätnými oceneniami a hodnotnými cenami. Český halový pohár bol dlhý, ale pre naše deti výbornou školou z ktorej budú určite ťažiť v budúcnosti. Nadviazali sme mnoho kontaktov a priateľstiev. Pri pohľade na systém práce a zanietenosť českých dobrovoľných hasičov pri práci s deťmi sa len môžeme pýtať sami seba. Prečo sme zaspali. Horšie je to, že sa nechceme zobudiť a tápeme sa v hlúpych debatách a výhovorkách. Na Slovensku sme začali s iniciatívou Slovenskej ligy v šesťdesiatkach a pomaly začíname vychovávať širšiu základňu pre hasičský šport, ale zatiaľ to pripomína boj s veternými mlynmi. V Ostrave padla aj myšlienka usporiadať jedno kolo halového pohára na Slovensku. Čo myslíte bolo by to možné? Je niekto ochotný pomôcť našim deťom osobne, finančne, materiálne? Keď sa zamyslíme tak v konečnom dôsledku môžu z toho ťažiť len naše zbory.  Tak poďme do toho!

Jozef Strela

ZK IMA ZŠ Hutnícka Spišská Nová Ves

Dopravná nehoda pri obci Soľčany

Iba tri kilometre od mesta Topoľčany sa rozprestiera obec Soľčany. Na miestnej komunikácii, ktorá spája …