Home / AKTUALITY / Ostravsko Beskydské šedesátky

Ostravsko Beskydské šedesátky

Český halový pohár /ČHP/ v šesťdesiatkach 2015 pozostával z marcových pretekov v Jablonci, novembrových v Prahe a zo záverečného kola s názvom Ostravsko Beskydské šedesátky, ktoré sa uskutočnilo 12.-13.12.2015 v atletickom tuneli v Ostrave.  Celého ročníka ČHP sa zúčastnili aj slovenský pretekári. A neboli len do počtu.

Súťaže v Ostrave sa skladali z dvoch pokusov v troch dráhach, po ktorých si deti zapísali body do Českého pohára a najlepších 9 pretekárov postupovalo do finálového „pavúka“ ktorý, rozhodol o umiestnení v súťaži. V sobotu v kategórii mladších chlapcov po základnom kole obsadil Radovan Nagy /DHZ Svit/ 25.miesto 16,64s, Michal Rerko /ZK IMA ZŠ Hutnícka Spišská Nová Ves/ 4.miesto 14,66s a Tomáš Štinčík /DHZ Svit/ 1.miesto 13,26s. Prvý semifinálový beh zvládol najlepšie Tomáš Štinčík a časom 13,45s a svoj rozbeh vyhral. V druhom semifinálovom behu sa Miškovi Rerkovi už pokus nevydaril a čas 15,03s ho posunul na konečné 5.miesto.  Vo finále Tomáš Štinčík ukázal, že v tejto kategórii nemá rovnocenného súpera a časom 13,72s skompletizoval trojkorunu a vyhral aj tretie kolo Českého halového pohára.  V celkovom hodnotení ČHP sa umiestnil Radovan Nagy na 21.mieste, Michal Rerko na 8.mieste, Tomáš Štinčík na 1.mieste s maximálnym počtom bodov.

Predchádzajúcich kôl ČHP sa v kategórii mladšie dievčatá zúčastnila Magdaléna Štinčiková /DHZ Svit/. Kola v Ostrave sa nezúčastnila, ale výsledky z Jablonca a Prahy ju zaradili na celkové 42.miesto v ČHP.

V nedeľu v kategórii starších dievčat zo Sloveniek súťažila len Ema Strelová /ZK IMA ZŠ Hutnícka Spišská Nová Ves/. Prvý pekne prevedený pokus zmarila nezapojená prúdnica a druhý pokus sa už nevydaril a čas 17,59s stačil len na 93 miesto. V ČHP skončila na 46.mieste.

Najviac pretekárov sme mali v kategórii starších chlapcov, kde už tradične vládne aj najväčšia kvalita. Umiestnenia po základnom kole: Marek Švajka /DHZ-ZŠ Šuňava/ 19,78s 115 miesto, Tomáš Hamráček /ZK IMA ZŠ Hutnícka Spišská Nová Ves/ 18,43s 109.miesto, Filip Dravecký /DHZ-ZŠ Šuňava/ 17,99s 105 miesto, Jakub Fridman /DHZ-ZŠ Šuňava/ 15,68s 72. Miesto, Samuel Bučák /ZK IMA ZŠ Hutnícka Spišská Nová Ves/ 13,41s 11.miesto, Marián Lorinc /ZK IMA ZŠ Hutnícka Spišská Nová Ves/ 13,15s 5.miesto a Róbert Fris /ZK IMA ZŠ Hutnícka Spišská Nová Ves/ 13,06s 4.miesto. V prvom semifinále sa predstavil Marián Lorinc zlepšíl svoj čas zo základného kola, ale na suveréna tejto sezóny Patrika Linharta to nestačilo. Zlepšený čas 13,04s ho ale zaradil na celkové 4.miesto v súťaži. V druhom semifinále Róbert Fris taktiež zlepšil svoj čas na 12,61s a svoj rozbeh vyhral. Vo finále sa Róbertovi už výkon nepodarilo zopakovať a vypadnutá polospojka hadice, ho zaradila na konečné 3.miesto v súťaži. Radovať sa ale mohol z celkového 2.miesta v Českom halovom pohári. Ostatní Slováci sa taktiež v celkovom hodnotení nestratili. Marián Lorinc 4.miesto, Samuel Bučák 9.miesto, Marek Švajka 24.miesto.

Deti boli odmenené pamätnými oceneniami a hodnotnými cenami. Český halový pohár bol dlhý, ale pre naše deti výbornou školou z ktorej budú určite ťažiť v budúcnosti. Nadviazali sme mnoho kontaktov a priateľstiev. Pri pohľade na systém práce a zanietenosť českých dobrovoľných hasičov pri práci s deťmi sa len môžeme pýtať sami seba. Prečo sme zaspali. Horšie je to, že sa nechceme zobudiť a tápeme sa v hlúpych debatách a výhovorkách. Na Slovensku sme začali s iniciatívou Slovenskej ligy v šesťdesiatkach a pomaly začíname vychovávať širšiu základňu pre hasičský šport, ale zatiaľ to pripomína boj s veternými mlynmi. V Ostrave padla aj myšlienka usporiadať jedno kolo halového pohára na Slovensku. Čo myslíte bolo by to možné? Je niekto ochotný pomôcť našim deťom osobne, finančne, materiálne? Keď sa zamyslíme tak v konečnom dôsledku môžu z toho ťažiť len naše zbory.  Tak poďme do toho!