Po dvojročnej prestávke sa opäť rozbehla Slovensko-moravská hasičská liga

Ani jedna z najznámejších hasičských líg na Slovensku a Morave, Slovensko – moravská hasičská liga, sa nevyhla obmedzeniam, ktoré so sebou priniesla pandémia koronavírusu. Zatiaľ čo v roku 2020 jej spusteniu bránil zákaz organizácie hromadných podujatí, v roku 2021 prekazili štart ligy opatrenia na hraničných priechodoch, ktoré nedovoľovali neočkovaným proti ochoreniu COVID-19 voľný prechod hraníc bez následnej karantény. To bolo pre súťažiacich neprijateľné, nakoľko špecifikom Slovensko – moravskej hasičskej ligy je práve to, že jej kolá sa konajú na území dvoch krajín a teda Slovenskej a Českej republiky. A tak sa spustenie 18. ročníka opäť nekonalo.

V roku 2022 sa však pandemická situácia natoľko zlepšila, že SMHL mohla svoj 18. ročník odštartovať naplno a bez obmedzení. Hneď prvé ligové kolo, ktoré sa konalo už tradične v prvý júnový víkend v Krásne, však ukázalo, že pandémia zanechala následky aj na hasičskom športe a zo štartovej listiny sa vytratilo hneď niekoľko družstiev. Pre porovnanie – v roku 2019, kedy prebiehal 17. ročník ligy, sa do Slovensko – moravskej hasičskej ligy prihlásilo 23 mužských a 8 ženských družstiev, v roku 2022 to je 14 mužských a 5 ženských družstiev. Novinkou aktuálneho ročníka je kategória muži nad 35 rokov, v ktorej medzi sebou súperia tri družstvá. Z prvého kola odchádzali s plným bodovým ziskom zelení diabli zo Zbory a zaujali aj víťazky ženskej kategórie, ženy zo Zlatník, ktoré sú v SMHL úplným nováčikom. Novorozbehnutú kategóriu mužov nad 35 rokov ovládli Lednické Rovne.

Viac o 1. kole SMHL v Krásne na: https://smhl.eu/clanky/slnecny-restart-smhl-v-krasne

Počas 2. kola liga oslávila vzácne jubileum

Družstvá Slovensko – moravskej hasičskej ligy sa počas druhého kola presunuli do okresu Prievidza, do obce Poruba. Práve tu liga oslávila svoje 250. súťažné jubileum, čo symbolizovala aj veľká zlatá 250-tka týčiaca sa nad súťažnou dráhou. Pri tejto príležitosti si pripravil predseda SMHL Ľuboš Kamenický pre domácich hasičov z Poruby malé prekvapenie a počas úvodného nástupu súťažných družstiev im odovzdal na pamiatku obraz s motívom prebiehajúceho jubilejného kola.

Aj napriek jubilejnej súťaži však rekordné časy nepadali, za čo pravdepodobne do istej miery mohol silný vietor (v kombinácii s pevným štartom), ktorý „rozfúkal“ sen o nízkom čase nejednému tímu. Z víťazstva sa napokon tešili muži z Brumova B, ktorí aj napriek takmer sekundovému prestreku na terčoch a výslednému času 14,68s nenašli v Porube premožiteľa. V ženskej kategórii boli najúspešnejšie ženy z Nedašovej Lhoty. Tie v Porube zvíťazili aj v roku 2019.

Viac o 250. jubileu SMHL na: https://smhl.eu/clanky/smhl-oslavi-v-porube-zaujimave-jubileum

Viac o 2. kole SMHL v Porube na: https://smhl.eu/clanky/jubilejne-250-kolo-smhl-v-porube-sa-nieslo-v-znameni-silneho-vetra-a-vyssich-casov

Ideálne podmienky v Lehote pod Vtáčnikom

Slnečné počasie a bezvetrie sprevádzali 3. kolo SMHL v Lehote pod Vtáčnikom, čo v kombinácii s dobre pripravenou traťou predstavovalo vhodné podmienky na dobré výkony. Oko diváka určite potešili hneď dva útoky s výsledným trinástkovým časom. Ten prvý, napokon víťazný, predviedli muži z Brumova B, ktorým po zhodení terčov na časomiere zostal svietiť čas 13,68s. Krátko po nich sa na štart postavili muži zo Zbory, ktorí síce mali ľavý čas (13.67s) totožný s mužmi z Brumova, no pravý terč zhodili o pár stotín neskôr a tak výsledný čas 13.94s stačil „len“ na druhé miesto. Top trojku v mužskej kategórii uzatvorili Visolaje s výsledným časom 14.63.

V ženskej kategórii zabodovali ženy zo Zlatník s časom 16.76 a hneď za nimi ženy z Dulova, ktoré už po tretíkrát v rade obhájili striebornú priečku. V kategórii muži nad 35 rokov tentokrát zvíťazili muži z Ihrišťa.

Ďalšie kolo v okrese Púchov

Snem SMHL schválil na svojom jarnom zasadnutí v Lehote pod Vtáčnikom pre 18. ročník celkom 12 ligových kôl. Hneď vo svojom úvode je ligový kalendár poriadne nabitý a ligové kolo sa koná každý víkend. To najbližšie sa uskutoční 25. júna vo Visolajoch, v okrese Púchov. Tento okres možno považovať za akúsi mekku hasičského športu, nakoľko práve tu je koncentrácia dobrovoľných hasičských zborov pomerne vysoká. Súťaž vo Visolajoch ukáže, či tieto družstvá úspešne prekonali pandemickú prestávku alebo táto povinná pauza poznačila aj stabilné hasičské tímy z okolia Púchova.