Posádka hasičskej záchrannej služby musí vedieť vykonávať prácu hasiča aj zdravotníckeho záchranára

Sanitné automobily hasičskej záchrannej služby sú azda najviac vyťažené automobily posledných dní. Hasiči ich využívajú pri odbere vzoriek u osôb s podozrením na ochorenie COVID-19, od začiatku pandémie boli využívané aj pri kontrole osôb na štátnych hraniciach.
Ambulancie HaZZ plnia úlohu pri poskytovaní špecializovanej ambulantnej zdravotnej starostlivosti, najmä ak je jej poskytnutie spojené s prekonávaním výšok, voľných hĺbok a iných prekážok, alebo inak sťažených podmienok neumožňujúcich nasadenie bežnej záchrannej zdravotnej služby.
MV SR má na túto činnosť zriadené ambulancie v odbore urgentná medicína (ambulancie HaZZ), do ktorých sú zaradení hasiči so vzdelaním v oblasti urgentnej zdravotnej starostlivosti – zdravotnícki záchranári.
Táto práca spočíva v činnostiach v rozsahu praxe záchranára v záchrannej zdravotnej službe a činnostiach hasiča, ako sú: práca v technicky náročnom teréne, záchrana osôb pomocou lezeckej techniky, záchrana osoby v podvese vrtuľníka, vyhľadávanie a evakuácia zachraňovaných osôb pomocou autonómnych dýchacích prístrojov, práca s hydraulickým vyslobodzovacím zariadením, záchrana topiaceho sa, vyhľadávanie osôb pomocou termovíznej kamery alebo kamery do ťažko prístupných priestorov a mnoho ďalších.
Zároveň materiálno-technické vybavenie vozidla ambulancie HaZZ je rozšírené o vybavenie pre záchranu osôb v ohrozenom priestore. Takýto automobil je dostupný v každom kraji so špecializovanou posádkou s celokrajskou pôsobnosťou (v Bratislavskom kraji sú k dispozícii dva automobily).

Foto: HaZZ, Milan Dermek

The following two tabs change content below.

Komentáre

comments

Pozrite aj

Majstrovstvá SR | 23.10.2021 | GALANTA

Komentáre comments

X