Prichádza obdobie zvýšeného výskytu požiarov v prírodnom prostredí

Teplejšie počasie prichádzajúce v marci so sebou prináša okrem slnka aj zvýšený výskyt požiarov, ktoré vznikajú plošným vypaľovaním porastov, drevín a biologického odpadu. Slovenskí hasiči počas tohto obdobia veľmi často zápasia so spaľovaním suchej trávy, lístia a vetví z poorezávaných stromov.
Minulý rok (2018) zaznamenali hasiči 980 požiarov, ktoré vznikli dôsledkom vypaľovania trávy a suchých porastov.
Vypaľovanie trávy a suchých porastov najviac potrápilo hasičov v roku 2012, kedy museli zasahovať pri 4735. takýchto udalostiach, pričom len v marci bolo zaznamenaných takmer 3000 požiarov.
Plošné vypaľovanie tráv a porastov zakazuje zákon č. 314/2001 Z.z. o ochrane pred požiarmi v znení neskorších predpisov, ktorého porušenie môže stáť občana do 331 eur. Ak by sa však takéhoto priestupku dopustila právnická osoba alebo fyzická osoba – podnikateľ, pokuta sa môže vyšplhať až do výšky 16 596 eur.