Spišský hasičský deň 2017 – Európska súťaž mladých hasičov

Tvrdili, že sa to nedá. Že na Slovensku je nemožné usporiadať súťaž mladých hasičov v najvyššej kvalite. Odvážnym šťastie praje. Nuž skúsili sme, napísali projekt na usporiadanie medzinárodnej súťaže mladých hasičov a vyšlo to. Medzinárodný Vyšehradský fond podporil našu už tradičnú súťaž Spišský hasičský deň, ktorá dostala nový prívlastok Európska súťaž mladých hasičov. Organizácie sa chopilo Občianske združenie Ideálna mládežnícka aktivita, s podporou Mesta Spišská Nová Ves a ZŠ na Hutníckej ulici. V dňoch 26.-28.5.2017 sa v priestoroch školy stretlo vyše 200 mladých hasičov z Poľska, Maďarska, Českej a Slovenskej republiky.

Program podujatia začal v piatok na Radnici v Spišskej Novej Vsi, prijatím zahraničných hostí a zápisom do knihy návštev. Po prijatí si naši hostia mohli pozrieť  naše mesto z najvyššej kostolnej veže na Slovensku. Po oficiálnom programe na ihrisku prebiehali tréningy a vzájomné odovzdávanie skúseností.  Po večeri účastníci predstavili svoje krajiny, obce,  zbory a systém práce s hasičskou omladinou.

Celý program súťaže bol prenášaný hasičskou internetovou televíziou FireTV. Súťažný maratón začal disciplínami CTIF. Sedemnásť družstiev deti  bojovalo v Požiarnom útoku CTIF a Štafete na 400 m s prekážkami. V kategórii dievčat sa najviac darilo mladým hasičkám z SDH Raškovice z Českej republiky. Na druhom mieste skončili dievčatá z DHZ-ZŠ Šuňava. A tretie skončili domáce dievčatá zo ZK IMA ZŠ Hutnícka Spišská Nová Ves. Súťaž bola napínavá a veľmi kvalitná aj v kategórii chlapcov. Tu si víťazstvo pripísali chlapci zo DHZ-ZŠ Šuňava, pred poľskými mladými „stražakmi“ z MDP Novy Korczyn a českými mladými hasičmi z Chlumca nad Cidlinou.

Deti a zúčastnené zbory, boli ocenené upomienkovými predmetmi s logom Medzinárodného Vyšehradského fondu.

Poobede sa uskutočnilo druhé kolo Slovenskej ligy v behu na 60 m cez prekážky. Prvýkrát sa na Slovensku súťažilo v šesťdesiatkach v troch dráhach a to všetko na certifikovaných kladinách, ktoré sme si mohli zakúpiť za pomoci Medzinárodného Vyšehradského fondu. Súťaže sa zúčastnilo 105 malých pretekárov.

Prvou kategóriou sú tradične prípravkári.  Na 3. mieste skončila Barbora Prokopová /SDH Ostrava Třebovice/, 2. miesto Dominika Dižová DHZ Kolárovice. Víťazom sa stal Martin Plaček  /DHZ Zákopčie Tarabov/.

V kategórii mladších dievčat na 3. mieste skončila Kristína Krpcová /SDH Staré Heřminovy/ 14,33+1,5s na 2. mieste sa umiestnila Terezia Srogončíková /DHZ Nosice/14,22+1,5s. Víťazkou sa stala Magdaléna Štinčíková /DHZ Svit/14,45+1s.

V kategórii mladších chlapcov na 3. mieste skončil Marek Frolo /DHZ Kolárovice/ 16,82+1,5s. Na 2.mieste sa umiestnil Alexander Rídzik /DHZ Púchov/ 16,66+0,5s. Podľa predpokladov, sa víťazom  stal domáci Michal Rerko /ZK IMA ZŠ Hutnícka Spišská Nová Ves/ 13,22+1,5s.

Kategória starších dievčat býva už tradične najobsadenejšou kategóriou. V Spišskej Novej Vsi sa ich zišlo až 53. 3. Miesto Žišková Ester /SDH Staré Heřminovy/ 13,16+0,5s, 2. Miesto Nytrová Barbora /SDH Raškovice/ 13,61+0s, 1.miesto Radka Červeňová /DHZ Spišská Teplica/ 12,48+1s.

Po výmene bariér sa do súboja pustili starší chlapci. Na 3. mieste skončil Michal Rakouský /SDH Chlumec nad Cidlinou/ 14,35+0s. Na druhom mieste sa umiestnil Ondřej Prokop /SDH Ostrava Třebovice/ 14,27+0s. Víťazom sa stal Tomáš Štinčík /DHZ Svit/ 12,97+0s.

Víťazi boli odmenení kvalitnými cenami, ale odmena sa ušla každému pretekárovi. Za čo je potrebné poďakovať sponzorom, ktorí podporili túto súťaž.

Program podujatia pokračoval v nedeľu pre zahraničných účastníkov výletom do Zejmarskej rokliny a Dobšinskej ľadovej jaskyne. Po výlete nastal čas rozlúčky a ukončenia bohatého programu. Naši hostia pochválili dobrú organizáciu a starostlivosť nich od členov DHZ Mier Spišská Nová Ves a DHZ Smižany. Ocenili krásu nášho kraja a domov odchádzali s dobrým pocitom. Už teraz sa tešia na okrúhly X. ročník Spišského hasičského dňa v roku 2018. Ako vidíte dá sa to.