Vďaka potrebnej výbave si na východe Slovenska lepšie poradia s povodňami

Medzi najčastejšie vrtochy prírody na Slovensku patria záplavy. Východ krajiny je takmer každoročne terčom tohto prírodného živla, ktorý ničí cesty, devastuje domy a ohrozuje desiatky ľudských životov.

Obce Prešovského a Košického kraja však majú od 4. novembra 2015  novú výbavu pre boj proti neskrotnej vode. Vďaka novým prívesom s protipovodňovou technikou budú vedieť lepšie chrániť bezpečie svojich spoluobčanov a aj ich majetok.

Protipovodňová pomoc dorazila do východoslovenských obcí

Východ Slovenska sužujú záplavy takmer pravidelne. Ministerstvo vnútra s podporou Európskej únie preto ponúka pomoc pre povodňami najohrozenejšie regióny a vybavuje ich špeciálnou protipovodňovou technikou umiestnenou v šikovnom prívesnom vozíku. Takýchto pomocníkov si v stredu 4. novembra prevzali v Trebišove zástupcovia 25 obcí z okresov Trebišov, Michalovce, Sobrance, Vranov nad Topľou a Humenné. „Vozíky obsahujú techniku, ktorá hasičom uľahčí prácu v náročných situáciách ako je napríklad vyliatie potokov, zaplavenie ciest alebo domov. Tisícky dobrovoľných hasičov po celom Slovensku sú vždy pripravení pomôcť a to nielen vo svojej obci, ale mnohokrát aj najbližším susedom. Keď takto spoja svoje sily, tak aj s pomocou novej techniky dokážu efektívnejšie chrániť ľudí a ich majetky,“ vyjadril sa šéf rezortu vnútra Robert Kaliňák.

Špeciálna technika z eurofondov

Záchranné tímy vo vozíkoch nájdu osvetľovaciu techniku, mobilné protipovodňové bariéry, kalové čerpadlo, ručné náradie, generátor elektrickej energie a plávajúce čerpadlo. Keďže budú uskladnené priamo v ohrozených obciach, pomôžu skrátiť čas príchodu pomoci a tým pádom znížia rozsah škôd spôsobených povodňami. Protipovodňové vozíky sú súčasťou projektu z dielne ministerstva vnútra s názvom Aktívne protipovodňové opatrenia, ktorý je financovaný z Kohézneho fondu prostredníctvom operačného programu Životné prostredie.

Miliónové škody

Za posledných 10 rokov hasiči a záchranári zasahovali v súvislosti s povodňami až 6426 krát, napriek tomu spôsobené škody presiahli sumu 707 miliónov eur. Zvýšiť pripravenosť Slovenska na záplavy chce rezort vnútra prostredníctvom zefektívnenia práce záchranných tímov a zlepšenia ich technického vybavenia. Len samosprávam v tomto boji pomôže celkovo 621 vozíkov, ktoré si zástupcovia obcí a miest zo všetkých ôsmich slovenských krajov preberú do konca tohto roka. Okrem tejto pomoci obciam je súčasťou projektu aj ďalšia špeciálna technika, ktorá bude slúžiť na zvládanie rozsiahlejších povodní na veľkých územiach.

Obce, ktoré 4. novembra 2015 dostali protipovodňový príves:

KOŠICKÝ KRAJ

Okres Trebišov