Zlatý záchranársky kríž za rok 2015

Natália Gavláková s otcom

Vo štvrtok 21. apríla 2016 sa v priestoroch historickej budovy Opery SND v Bratislave stretli najlepší záchranári z celého Slovenska spoločne s hrdinami laických záchranných akcií na slávnostnom podujatí Zlatý záchranársky kríž za rok 2015. Poslaním projektu je hľadať a oceniť výnimočné, profesionálne zvládnuté zásahy hasičov, zdravotníkov, vojakov, policajtov a iných zložiek integrovaného záchranného systému, dobrovoľníkov aj profesionálov, rovnako ako obetavé činy prvej pomoci laikov – detí aj dospelých. Odborná porota zložená z predstaviteľov všetkých zložiek Integrovaného záchranného systému hodnotila výnimočné činy profesionálnych záchranárov i laikov.

Ocenenie v kategórii „Záchranársky čin laickej verejnosti“ získal Marián Juhász, ktorý v novembri minulého roka spolu so svojím synom zachránil z horiacej drevenice v Klokočove 5 osôb, z ktorých 2 boli deti.

Tento rok sa na Zlatom záchranárskom kríži prvýkrát udeľovalo ocenenie v kategórii „Záchranársky čin laickej verejnosti – deti“. Odniesla si ho statočná Natália Gavláková z Oščadnice, ktorá 20. júna 2015 zavolala na tiesňovú linku 155 z dôvodu, že jej otec spadol zo strechy a napichol sa na plot. 12 – ročná Natália sa riadila pokynmi operátorky, poskytla otcovi prvú pomoc a až do príchodu záchrannej zdravotnej služby s ním aktívne komunikovala.

V kategórii „Záchranársky čin profesionálov jednotlivcov“ bola ocenená operátorka záchrannej zdravotnej služby Lenka Vojtková z krajského operačného strediska ZZS v Žiline, ktorá komunikovala so spomínanou Natáliou Gavlákovou. Operátorka po získaní dostatočných relevantných informácií bezodkladne a presne vydávala pokyny na vykonanie prvej pomoci a podporovala Natáliu – prostredníctvom ktorej overovala stav jej otca až do príchodu ZZS.

„Záchranársky čin profesionálov jednotlivcov“
bol udelený aj Petrovi Sobotovi z Okresného riaditeľstva HaZZ v Prievidzi, ktorý si v čase svojho osobného voľna všimol nevládnu osobu ležiacu na autobusovej zastávke. Niekoľko desiatok minút až do príchodu ZZS vykonával resuscitáciu s masážou srdca, kontroloval životné funkcie postihnutého a vďaka jeho bezodkladnej pomoci a duchaprítomnosti sa postihnutého podarilo zachrániť.
Čestné uznanie patrí Petrovi Novysedlákovi a Martinovi Jurovi z KR PZ v Prešove, ktorí pri požiari bytovky na Šrobárovej ulici v Prešove zo zadymeného bytu pred príchodom hasičov evakuovali 2 dospelé osoby a 2 deti, ktorým hrozilo silné nadýchanie splodín horenia.

Ocenenie v kategórii „Záchranársky čin profesionálneho kolektívu“ získali hasiči z Krajského riaditeľstva HaZZ v Trenčíne, policajti z Krajského riaditeľstva PZ v Trenčíne, zdravotní záchranári z posádok rýchlej zdravotníckej a rýchlej lekárskej pomoci – RLP Dubnica, RZP Beluša a RLP Púchov a členovia Dobrovoľných hasičských zborov obcí Červený Kameň a Mikušovce za komplikovaný zásah pri Červenom Kameni. Koncom augusta tu došlo k zrážke a následnému pádu dvoch lietadiel Let L410 Turbolet. Táto letecká tragédia si vyžiadala 7 ľudských životov. Z celkového počtu 38 ľudí na palubách oboch lietadiel neprežili 3 parašutisti a 4 piloti. Z 31 zachránených parašutistov bolo 6 parašutistov zranených.
V rovnakej kategórii získali ocenenie Jakub Koštek a Milan Szabó z profesionálneho kolektívu ZZS Falck v Malackách. Zdravotníci riskovali vlastný život pri resuscitácii osoby, ktorá bola zasiahnutá trakčným vedením. Zásah bol veľmi nebezpečný z dôvodu, že sa oživovanie vykonávalo na otvorenom nákladnom vagóne naplnenom pieskom, cca. 1,5 m pod elektrickým vedením.

Cenu za „Výnimočný prínos pre záchranárstvo“ získal profesor Anton Osvald, ktorý pôsobí na Fakulte bezpečnostného inžinierstva Žilinskej univerzity v Žiline. Je autorom a spoluautorom 1 vysokoškolskej učebnice, 11 vedeckých monografií, 4 učebných textov, 15 vedeckých prác v zahraničných vedeckých časopisoch, 20 v domácich vedeckých časopisoch a 92 príspevkov na medzinárodných vedeckých a odborných konferenciách. Gestoruje, vedie prednášky, semináre, konzultácie a zároveň je garantom študijného programu „Protipožiarna ochrana a bezpečnosť“ na doktorandskom stupni štúdia.

Cenu „Rescue report za kreatívny prístup k osvete a vzdelávaniu“ bol udelený projektu „ETC – edukačná pomôcka Macko Miško“. Vďaka tomuto unikátnemu projektu sa stovky detí na celom Slovensku úspešne učia základy prvej pomoci, vrátane kardiopulmonálnej resuscitácie, a to prostredníctvom plyšového medveďa Miška so zabudovanou zvukovou nahrávkou. Tá po aktivovaní vydáva povely, ako správne oživovať.