1. Medzinárodný zraz hasičských vozidiel AVIA

V nedeľu 18.10.2015 sa na Kysuciach konal prvý ročník veľmi zaujímavého podujatia s názvom Medzinárodný zraz hasičských vozidiel AVIA. Zraz organizoval p. František Ďurkáč. Priaznivcom športu na Kysuciach nie je celkom neznámy. Už 3 roky úspešne zastrešuje Nočnú hasičskú ligu Žilinského kraja, organizuje kemp pre malých a mladých hasičov, stojí za projektom kysuckysport.sk. Snaží sa na športové podujatia v regióne priviesť divákov a partnerov. Jasne ukazuje cestu, že kvalitné podujatia sa dajú robiť aj bez obrovských rozpočtov. Udalosť v celku netradičná, vtipne recesistická, neokukaná. Išlo o prvý ročník, očakávania skromné, v podstate ak by sa udialo čokoľvek, mohlo sa zdať, že to bol zámer  Organizátori napäto čakali, ako to vlastne celé vypáli. Pred desiatou dopoludnia sa v Čadci začali schádzať červeno biele vozidlá z celej krajiny, dokonca z Čiech. Už od prvých minút bolo zrejmé, že sa stretla výborná skupina pozitívne naladených ľudí, ktorí si svojou prítomnosťou prišli uctiť svoje verné Avie. Nadšenie bolo citeľné pri každej Avii. Atmosféra nanajvýš priateľská, po rivalite ani stopy. Čo tam po tom, ktorá Avia je najkrajšia, hlavne že dorazila.

V Čadci sa rozdali tričká na pamiatku zrazu, rozdali sa organizačné pokyny a vyrazilo sa. Prvým vozidlom v čele bol nový Peugeot BOXER od Autoprofitu Čadca. Ten Avie najskôr zaviedol na čerpaciu stanicu JTM v Rakovej. Tu si Avie doplnili palivo. Výber čerpacej stanice nebol náhodný. Firma JTM ako partner podujatia ponúkla zaujímavú zľavu na tankovanie PHM pre zúčastnené vozidlá a zároveň odmenila Aviu, ktorá na zraz prekonala najdlhšiu vzdialenosť. Avia z DHZ Fiľakovo prešla na zraz zhruba 207 km, čo bolo o 5 km viac ako druhá najvzdialenejšia AVIA z DHZ Báhoň. Po doplnení nádrží, pokračoval zástup hasičských Avií do Staškova, kde už boli pripravené súťažné disciplíny.
Domáci organizátor DHZ Staškov sa postaral o slávnostný nástup a oficiálne zahájenie celého zrazu. Následne sa všetky posádky rozišli k vykonávaniu súťažných disciplín. Prvou meranou úlohou bola jazda zručnosti, ktorá pozostávala zo slalomu medzi kužeľmi, následného cúvania do garáže a na záver opäť rýchly slalom do cieľa. S týmito nástrahami sa najlepšie popasoval vodič Avie z DHZ Trenčianske Bohuslavice, ktorý spomínanú trať zvládol za 42s. Na druhom mieste sa umiestnila Avia z DHZ Nededza 43s a bronz v jazde zručnosti získala posádka DHZ Zákopčie Ústredie s časom 44s.
Po absolvovaní prvej úlohy sa AVIE presúvali do susednej obce Olešná, kde si miestny DHZ Olešná pripravil zaujímavý výstup do kopca na čas, dlhého cca 450 m, zvaného Priečnica. Výstup sa konal v časti obce Olešná – Rovňany. V tejto disciplíne dostali mnohé vozidla naozaj zabrať.
Najlepším časom sa môžu pochváliť hostia z ČR, ktorí reprezentovali SDH Hutisko Solanec. V zložitom stúpaní sa im podarilo dosiahnuť čas: 1:01:37min., ako druhá sa s kopcom vyrovnala posádka z DHZ Raková s časom 1:02:16min. a symbolickú tretiu priečku obsadila Avia z DHZ Báhoň (PK) s časom 1:02:27min. Po náročnom výstupe sa vozidlá s posádkou vrátili do areálu v Staškove, príjemnou vyhliadkovou jazdou cez obec Podvysoká. Domáci hasiči pripravili pre všetkých zúčastnených nielen príjemné prostredie a priateľskú atmosféru, ale aj chutné občerstvenie. V poobedných hodinách sme pristúpili k vyhodnoteniu súťažných disciplín. Veľkému záujmu zúčastnených sa tešila najstaršia účastníčka zrazu, hasičská Avia z DHZ Lietavská Lúčka, s rokom výroby 1971. Následne bola odmenená najkrajšia Avia, ktorej sa podarilo získať najviac hlasov v internetovom hlasovaní. Cenu sympatie získala Avia z DHZ Pruské (IL), ktorá svojim výnimočným vzhľadom pútala pozornosť aj na samotnom zraze. Špeciálnu cenu získala posádka Avie Boženky z DHZ Badín (BB) za tímové prevedenie, dobové uniformy, ale aj preukázanú šikovnosť a odbornosť, pri rýchlej oprave pokazenej spiatočky. Zlatým klincom programu a zároveň zadosťučinenie pre všetky zúčastnené Avie bola spanilá jazda zo Staškova do Čadce. V čele kolóny opôať nový Peugeot BOXER, za ním húkajúce Avie s nadšenými posádkami. Celú kolónu hasičských vozidiel sprevádzali nadšení diváci a užasnutí vodiči, ktorí mali príležitosť vidieť túto netradičnú akciu na vlastné oči. Že to bolo vydarené podujatie, o tom svedčia početné úsmevy vodičov, divákov, ľudí v predzáhradkách. Keď sme sa p. Ďurkáča ešte cestou z Čadce pýtali, či spal noc pred akciou dobre, jeho odpoveď hovorí za všetko: „Áno, ale keby som vedel, ako to bude vyzerať reálne, asi by som veľmi nespal.“ Zrátané a podčiarknuté: výborné podujatie zvládnuté s ľahkosťou a vtipom, tešíme sa na zraz hasičských Avií opäť o rok!

Na záver organizátor adresuje poďakovanie okresnej riaditeľke DPO Čadca, pani Marte Balošákovej za prítomnosť a slávnostné uvedenie akcie, domácim organizátorom z DHZ Staškov a DHZ Olešná za veľmi dobre zvládnutú organizáciu jednotlivých disciplín. Obrovská VĎAKA patrí všetkým partnerom podujatia, v prvom rade pánovi Petrovi Hlušekovi z PSA Technik spol. s.r.o., ktorý zabezpečil pamätné tričká pre všetkých zúčastnených. Spoločnosti AUTOPROFIT ČADCA za zabezpečenie sprievodných vozidiel, ozvučenia a drobností pre posádky Avií.

FOTOGALÉRIA: http://dobrovolnihasici.sk/1-medzinarodny-zraz-hasicskych-vozidiel-avia-2/

Partneri podujatia:

www.dobrovolnihasici.sk