DHZ Spišský Štvrtok si buduje vlastnú tartanovú dráhu!

Rok 2015 bol veľmi úspešný a priniesol veľa nových príležitostí. Vďaka skvelým sponzorom a nášmu nadšeniu pre vybudovanie tartanovej dráhy, sme na jeseň roku 2015 v našej obci odštartovali úspešný projekt s názvom – „Je to vášeň, čo nás ženie vpred.“

Pochádzam z obce Spišský Štvrtok, ktorá leží pod Tatrami na križovatke troch menších miest Levoča, Poprad a Spišská Nová Ves. Tí, ktorí sa venujú hasičskému športu o našej obci už určite niečo počuli. Mám rada dobrovoľníctvo a okrem iného som už niekoľko rokov dobrovoľnou hasičkou v našej obci. K tejto činnosti ma doviedol môj ocko, ktorý už 30 rokov pracuje ako hasič, dobrovoľník a tréner.

Počas úvodných týždňov v novej firme, kde som začala minulý rok pracovať, som dostala email o možnosti získania finančnej podpory projektov, ktoré organizujú zamestnanci firmy pre rôzne odvetia v rámci dobrovoľníctva. Presne na takýto stimul sme už v rámci nášho DHZ dlho čakali. Už nejaký čas sme totiž mali v pláne vybudovať v našej obci tartanovú dráhu, ktorá by slúžila na naše tréningy, súťaže, na atletiku pre základnú školu atď. Stále nám však chýbalo reálne spracovanie tohto nápadu, dokumentácia, sponzori a iné potrebné veci.

Získali sme motiváciu a posunuli sme naše myšlienky do reálneho plánovania. Oslovili sme obec, získali predbežný finančný rozpočet, nákresy a spísala som niekoľko dokumentov o našej činnosti, úspechoch a plány s touto dráhou. Všetko sme stihli včas a na konci apríla 2015 som tento projekt predložila na schválenie do Düsseldorfu v Nemecku, kde naša firma sídli. V napätí sme čakali niekoľko týždňov, ale v kútiku duše som bola presvedčená o jeho úspechu. Následná pozitívna odpoveď a schválenie peňažného daru nás viedlo k prvým prácam na ihrisku. Výstavba takejto dráhy nie je lacný špás, ale vďaka počiatočnému grantu, našim vlastným finančným prostriedkom, pomoci od obce a niekoľkým ďalším sponzorom, ktorým sme veľmi vďační a zaviazaní, sa nám počas jesene podarilo vybudovať prvú, podkladovú časť dráhy. Z veľkej časti sme na nej pracovali svojpomocne. Nakúpili sme potrebný materiál, vybavili podnikateľov z obce, ktorý nám to priviezli, vykopali základy a my sme si to vlastnými rukami uložili a dali tak nášmu snu reálnu podobu. Robili sme to s veľkou chuťou, atmosféra na ihrisku bola vždy príjemná. Bez nároku na odmenu, mnohí členovia pracovali počas svojho voľného času do večera, s občerstvením, ktoré im priniesli hasičky a spolu budovali nielen dráhu, ale aj zmysel našej činnosti. Bolo úžasné sledovať, ako sa kopy kameňov a neupravená časť ihriska počas niekoľkých týždňov zmenila na 100m pás, ktorý sa onedlho bude využívať na šport. Dráha, ktorú si nemôže dovoliť väčšina dobrovoľných združení, čo je škoda. V našom okolí je jediná najbližšia v areáli Hasičského a záchranného zboru Poprad.

Nerobíme to však len pre seba, ale hlavne pre mladých, ktorí potrebujú príležitosti na trávenie svojho voľného času. Hasičstvo sa v posledných rokoch rozmáha a dobrovoľníkov pribúda. Okrem toho, že je to zaujímavý šport, ktorý počas sezóny vyžaduje účasť na množstve súťaží a tréningov, je to oblasť, ktorá má v našej spoločnosti významné a dôležité miesto. Mladí, ale aj starší členovia sú odhodlaní vo svojom voľnom čase pomôcť v obci a jej blízkemu okoliu s hasením požiarov a ochrany majetkov a osôb a iných nebezpečných zásahov. Aj v našej obci sú dobrovoľníci často povolaní k zásahom, ktoré v niektorých prípadoch zvládnu uhasiť sami, ale často je nevyhnutná aj asistencia profesionálov, kvôli lepšej technike a hlavne z hľadiska bezpečnosti.

Veríme, že dokážeme osloviť mladšie generácie, aby svoj voľný čas venovali viac športu ako vysedávaniu doma, aby našli uspokojenie v dobrovoľníckych aktivitách a aby bol náš svet vždy lepším miestom pre život. Najdôležitejšia je samozrejme prevencia, ale je vždy fajn, mať po blízku ľudí, na ktorých sa môžete za každých okolností spoľahnúť.

V tomto roku nás čaká dokončenie nášho projektu a prvé tréningy na tartane. Bude to ešte beh na dlhú trať, keďže nám chýbajú financie, ale vieme, že s podporou obce, ďalších sponzorov a s našou vytrvalosťou je tento cieľ reálny. Dúfame, že o nás ešte budete v budúcnosti počuť. Nielen ako o obci, ktorá v hasičskom športe získala v roku 2015 titul Majstrov Slovenska, ale hlavne o obci, ktorá si vlastnými silami vybudovala tartanovú dráhu a umožnila mladým rozvíjať ich talent. Prekážky sú nato, aby sa prekonávali a príležitosti, na to, aby sa využívali. V prípade otázok týkajúcich sa prípadnej spolupráce a sponzoringu pre náš projekt nás neváhajte kontaktovať. Ďakujeme za Vašu podporu!

Ivana Neuvirthová, zástupca projektu výstavby tartanovej dráhy pre DHZ Spišský Štvrtok

 

 

 

Komentáre

comments

Pozrite aj

HaZZ má nového prezidenta !

NOVÉ VEDENIE JE ZÁRUKOU NOVEJ ENERGIE. Nové vedenie, ktoré od dnešného dňa prevzal skúsený záchranár …

X