Dobrovoľní hasiči netradične

Iba pár kilometrov od mesta Topoľčany funguje najväčší zbor dobrovoľných hasičov. Ich aktivita neustále rastie a prispieva k rozvoju obce. Mladí, starší, dospelí, každý z nich je oddaný pomáhať.

 

Deväťdesiatdva ročná tradícia zboru

 

Obec Solčany je obcou, ktorá má viac ako 90 ročnú históriu dobrovoľných hasičov sa v roku 1924 po prvýkrát stretlo 24 dobrovoľníkov, ktorí spoločnými silami začali rozvíjať myšlienku, ako sa brániť ohňu, živelným pohromám a uchrániť tak svoje obydlia. Netrvalo dlho a už 13. januára 1924 títo ochotníci, ktorými boli prevažne roľníci, založili miestny dobrovoľný hasičský zbor. Prvú výstroj tvorila iba ručná striekačka a dva strhacie háky. Ručnú striekačku ťahali kone, a preto obecný richtár určoval počas celého roka, kto musí dať kone na prevoz striekačky. Dnes už má DHZ Soľčany viac ako 70 členov, medzi ktorými nájdeme i 18 žien.

Netradičná halová súťaž

Zvykom je, že v obci Solčany miestny dobrovoľný hasičský zbor organizuje na počesť rodáka Emila Ardamicu memoriál. Inovatívnym nápadom však vznikla i myšlienka organizovať halovú súťaž. „V okrese Topoľčany sa doteraz organizovali rôzne pohárové súťaže, memoriáli. My sme v Solčanoch chceli vyskúšať niečo nové, usporiadať trochu netradičnú súťaž. Najskôr sme hľadali vhodné priestory, dávali dokopy propozície súťaže. Pätnásteho novembra 2015 sa nám podarilo dať súťaž do éteru. Uskutočnil sa jej nultý ročník, z ktorého sme milo prekvapení, keďže sa ho zúčastnilo až 29 tímov z Topoľčianskeho okresu, západného Slovenska ako napríklad DHZ Ťapešovo, DHZ Krupina, Poruba, Dyčka“ – informoval Matúš Hula. „Každý tím bol rozdelený i do kategórií na mužov, ženy, deti do 9 rokov, a od 10 do 15 rokov.“ – pokračoval Hula.

 

Jednoduché pravidlá
Súťažilo sa upravenou formou cikcak štafety. Dráha súťažiacich mala 10 metrov a základným pravidlom bolo, aby materiál bol správne zapojený podľa funkčnosti. Prvý úseku bol dôležitý v rozdeľovači, na druhom úseku správne zapojenie pretlakového ventilu, na tretom to bolo zapájanie savice a na štvrtom premiešavač. Každý úsek obsahoval 5 zapojení a následne odovzdanie štafetového kolíka ďalšiemu súťažiacemu kolegovi.

 

Autor článku: Tomáš Bilik

Autor fotografií: Tomáš Bilik

Komentáre

comments

Pozrite aj

SUPERPOHÁR 2023 | LIVE

Komentáre comments

X