Hasiči hasičom 2015

V piatok 15. januára 2016 sa v obci Hronec konalo podujatie s názvom „Hasiči hasičom 2015“, ktoré organizovalo Krajské riaditeľstvo HaZZ v Banskej Bystrici spolu s Krajským výborom DPO SR Banská Bystrica.

Slávnostného podujatia, na ktorom boli udelené viaceré ocenenia za výnimočné činy na úseku ochrany pred požiarmi, sa zúčastnil starosta obce Hronec Bohuslav Nemky, prezident DPO SR Ladislav Pethö, riaditeľ Odboru riadenia hasičských jednotiek Prezídia HaZZ Marian Dritomský, riaditeľ kancelárie prezidenta HaZZ Stanislav Celleng ako aj riaditelia okresných riaditeľstiev HaZZ a riaditelia okresných výborov DPO SR Banskobystrického kraja a ďalší hostia.

Z množstva nominácií bolo ocenenie v kategórii zásahová činnosť jednotlivca udelené Jánovi Skarbovi z DHZ Svätý Anton, ktorý po páde muža z lešenia poskytol postihnutému prvú pomoc a privolal záchranné zložky.

V kategórii zásahová činnosť kolektívu bolo ocenenie udelené príslušníkom z hasičskej stanice v Modrom Kameni, hasičskej stanice v Pliešovciach a operačnému dôstojníkovi Krajského riaditeľstva HaZZ v Banskej Bystrici Jozefovi Fekiačovi za záchranu ľudského života pacienta so srdcovocievnym ochorením, ktorého záchranná zdravotná služba prepravovala z Veľkého Krtíša do Banskej Bystrice počas  snehovej kalamity.

Okrem zásahovej činnosti boli udelené aj ocenenia za preventívno-výchovné pôsobenie Gabriele Jakubecovej – členke DHZ Jelšava, ktorá dlhoročne pracuje ako vedúca mladých hasičov v krúžkovej činnosti a kolektívu príslušníkov na oddelení požiarnej prevencie pod vedením Jany Dubajovej za rozvoj preventívno-výchovného pôsobenia na základných školách v Banskobystrickom kraji.

Nepovšimnuté neostali ani športové výkony, ktoré dosiahli príslušníci HaZZ a členovia DPO SR v roku 2015. V tejto kategórií boli ocenenia udelené Dušanovi Fodorovi, Ivanovi Pendziviatrovi, Štefanovi Gašperíkovi a Marekovi Pendziviatrovi, ktorí sa zúčastnili pochodu „NONSTOP 70 km“, súťažnému družstvu z Okresného riaditeľstva HaZZ v Žiari nad Hronom za 3. miesto na „XII. ročníku súťaže o Putovný pohár prezidenta Hasičského a záchranného zboru pre najlepšie družstvo hasičov záchranárov“, súťažnému družstvu dorasteniek DHZ Budča za 2. miesto na Majstrovstvách SR dobrovoľných hasičských zborov, súťažnému družstvu žien DHZ Budča za vytvorenie nového Slovenského rekordu v štafete žien na 400 metrov, Ľubomírovi Považanovi z Okresného riaditeľstva HaZZ vo Zvolene za 3. miesto na súťaži TFA Slovakia 2015 v kategórii mužov do 40 rokov, Ľubomírovi Lörinčíkovi z Okresného riaditeľstva HaZZ v Lučenci za reprezentáciu na XI. ročníku Majstrovstiev sveta v hasičskom športe v Petersburgu v Rusku.

Ocenenie za významný prínos v oblasti ochrany pred požiarmi bolo odovzdané Pavlovi Pecníkovi – zakladateľovi mimoriadnych hasičských aktivít v Banskobystrickom kraji a kolektívu Dobrovoľného hasičského zboru a Obecného hasičského zboru Gemerská Ves za obnovu činnosti DHZ v obci.

Osobitné ocenenie za dlhoročnú podporu rozvoja cezhraničnej spolupráce s Krajským riaditeľstvom Hasičského a záchranného zboru v Banskej Bystrici bolo udelené Františkovi Menclovi – riaditeľovi Krajského riaditeľstva Hasičského záchranného sboru Českej republiky Královehradeckého kraje a Györgyovi Bereczovi – riaditeľovi úradu Katastrof župy Nograd z Maďarska.