Hasiči, policajti a horskí záchranári podporili kampaň „Máte slinu?“

Hasiči, policajti a horskí záchranári podporili kampaň "Máte slinu?"

Hasiči, policajti a horskí záchranári opäť raz ukázali, že majú veľké srdce a sú pripravení pomáhať druhým v núdzi a zachraňovať životy aj v bežnom živote. Zástupcovia zložiek Ministerstva vnútra SR prišli dnes, 17. marca 2016, do Nemocnice sv. Michala v Bratislave, aby sa tu zaregistrovali za potenciálnych darcov kostnej drene, a v budúcnosti tak mohli pomôcť pacientom s hematologickými a onkologickými ochoreniami.
Príslušníci rezortu vnútra vrátane študentov a športovcov Športového centra polície, ako aj civilní zamestnanci sa týmto hromadne zapojili do celoslovenskej charitatívnej kampane „Máte slinu?“, ktorú realizuje Nadácia Kvapka Nádeje. Jej cieľom je získať potenciálnych dobrovoľných darcov kostnej drene pre Národný register darcov kostnej drene, nakoľko na Slovensku je ich stále nedostatok.
Ministerstvo vnútra SR sa rozhodlo podporiť túto kampaň pre jej humánny a charitatívny rozmer. Štatistiky ukazujú, že každý rok stúpa počet pacientov s hematologickými a onkologickými diagnózami, ktorým nádej na zdravý a plnohodnotný život prináša iba úspešná transplantácia krvotvorných buniek. Spolupráca bola prirodzená aj z ďalšieho dôvodu. V rezorte vnútra pôsobia spolu tisícky príslušníkov Hasičského a záchranného zboru, Policajného zboru a Horskej záchrannej služby, ktorí povinne prechádzajú dôkladnými zdravotnými prehliadkami. Je teda aj vyššia pravdepodobnosť, že sa medzi nimi nájdu potenciálni darcovia spĺňajúci zdravotné kritériá.
Z analýzy sliny dokážu lekári vyhodnotiť transplantačné znaky, a zaradiť tak záujemcu do databázy potenciálnych darcov kostnej drene. V prípade potreby bude darca oslovený s konkrétnou ponukou pomoci pacientom. Pred kampaňou sa v registri nachádzalo 6500 darcov, čo je vzhľadom na počet obyvateľov Slovenska alarmujúco nedostatočný počet. Po jej spustení sa ich počet od januára rozšíril o ďalších 4200. Na efektívne fungovanie register potrebuje 20 až 25 000 registrovaných darcov.

Foto: MV SR

Komentáre

comments

Pozrite aj

SUPERPOHÁR 2023 | LIVE

Komentáre comments

X