Home / AKTUALITY / Hasiči stáli v prvej línii aj v minulosti

Hasiči stáli v prvej línii aj v minulosti

Štátny archív v Trnave v pôsobnosti rezortu vnútra uchováva zaujímavé fotky a dokumenty o histórii hasičstva z 19. storočia. Dobrovoľný hasičský zbor v Trnave oslávil tento rok 152 rokov od svojho vzniku. Patril medzi najstaršie a najvýznamnejšie v celom Uhorsku.

Zbor mal pracovnú, záchrannú, striekaciu a strážnu čatu. Do zboru patril aj lekár, chirurg a dvaja hlásnici. Po uplynutí skúšobnej doby noví členovia zložili hasičský sľub, ktorý potvrdili podaním ruky na slávnostnej imatrikulácii. Jeho znenie nájdete v priloženom dokumente.

A aké boli povinnosti trnavských hasičov v 19. storočí?
Okrem hasenia požiarov to boli aj nočné stráže, dozor pri žatve a mlátení obilia, postavenie povinných stráží v divadle a čestných stráží na kultúrnych a spoločenských podujatiach. Podieľali sa aj na organizácii návštev významných osobností v meste Trnava. V roku 1891 vítali napríklad cisára Františka Jozefa.

Členstvo v dobrovoľnom hasičskom zbore bolo výsadou a poctou. Svoju činnosť vykonávali hasiči bez nároku na odmenu, hoci najaktívnejším boli každoročne vyplácané odmeny a náhrady boli vyplácané aj hasičom, ktorí pri hasení utrpeli škodu.

Foto:
1. Trnavskí hasiči pri hasičskom aute na nádvorí radnice v Trnave (obdobie prvej ČRS)
2. a 3. Portréty členov hasičského zboru (2. polovica 19. storočia)
4. Sľub hasiča z roku 1873

Foto: HaZZ

The following two tabs change content below.

Komentáre

comments

Pozrite aj

Pri požiari dodávky zasahovali členovia DHZO Veľké Ludince

Dnes pred piatou hodinou ráno boli hasiči vyslaní k požiaru dodávky v obci Veľké Ludince, …

X