Hasičský a záchranný zbor je schopný poskytnúť medzinárodnú pomoc

Súprava vysokokapacitných čerpadiel HYTRANS Hydrosub HFS 150

Mohutné prívalové dažde a záplavy môžu spôsobiť katastrofu v priebehu niekoľkých minút, čoho dôkazom je aj skupina uviaznutých športovcov v jaskyni na severe Thajska.

Hasičský a záchranný zbor v rámci svojho vybavenia disponuje vysokokapacitnými čerpadlami, ktoré sú určené na odčerpávanie veľkého množstva vody. Bežné čerpadlo dokáže za minútu prečerpať 3 tisíc litrov vody. Vysokokapacitné čerpadlo je schopné na krátku vzdialenosť (do 150 metrov) prečerpať približne 60 tisíc litrov vody za minútu. Pri doprave vody na väčšie vzdialenosti prečerpá 3 až 9 tisíc litrov vody na minútu.

Na Slovensku máme 8 kusov súprav vysokokapacitných čerpadiel, ktoré dokážu byť nasadené a pracovať niekoľko desiatok dní. Vysokokapacitné čerpadlá sú schopné prečerpať aj vodu s nečistotami do 40 mm. Tieto čerpadlá bývajú nasadzované 10 až 20 – krát za rok, a to najmä pri povodniach a rozsiahlych požiaroch.

Pri povodniach v okrese Trebišov boli vysokokapacitné čerpadlá nasadené dva týždne, kde neustále odčerpávali vodu zo zatopených oblastí. V rámci medzinárodnej pomoci boli nasadené pri povodniach rieky Labe v Českej republike, kde boli využívané nepretržite 10 dní. Naposledy boli použité počas júnových prívalových dažďov v hlavnom meste, napr. aj v zatopenom podjazde na Bajkalskej ulici, odkiaľ bola voda odčerpávaná 2 kilometrovým hadicovým vedením do Štrkoveckého jazera.

HaZZ disponuje Modulom vysokokapacitného čerpania vody, ktorý prešiel registráciou a certifikáciou zo strany EÚ a je zaradený do systému medzinárodnej pomoci Európskej únie. Tento modul môže byť v prípade potreby na vyžiadanie nasadený v krajinách, kde je to potrebné, a to nie len v členských štátoch Európskej únie, ale aj v krajinách mimo európskeho kontinentu.

Súprava vysokokapacitných čerpadiel HYTRANS Hydrosub HFS 150

Foto: Súprava vysokokapacitných čerpadiel HYTRANS Hydrosub HFS 150 , HaZZ