Ministerka Saková chce zriadiť autoškolu ministerstva vnútra.

Máme veľa techniky, ale málo ľudí, ktorí na nej môžu jazdiť. Takto nejako zdôvodňujú dopravní policajti potrebu vlastnej – rezortnej – autoškoly. S jej zriadením počíta novela cestného zákona a ďalších zákonov, ktorá by mala vstúpiť do platnosti v lete 2019. Do pripomienkového konania ju predložila ministerka vnútra Denisa Saková.

Ministerská autoškola bude mať tri strediská – v Bratislave, Košiciach a Banskej Bystrici a bude určená pre hasičov, dobrovoľných hasičov, či policajtov. Bežní zamestnanci verejnej správy zostanú odkázaní na klasická autoškoly.

„Voľakedy to bolo tak, že policajti, či hasiči, keď prišli do služby, mali už automaticky vodičské preukazy skupiny A a B. Teraz často rodičia nemajú toľko peňazí, aby si to mohli dovoliť,“ vysvetľuje šéf dopravnej polície Ľuboš Rumanovský.

Chýbajú ľudia

V praxi podľa neho chýbajú ľudia, ktorí by mohli šoférovať veľké vozidlá, či veľké motorky. Novinka má podľa šéfa dopravných policajtov fungovať aj ako motivačný program, aby do zboru prichádzali noví ľudia. Policajti dnes podľa neho nemajú čas chodiť do klasickej autoškoly.

„Je to motivačné pre policajtov. Ak robí napríklad v hliadke a má predpoklady, aby mohol jazdiť na motorke, bude to pre neho plus. Interne si už ošetríme, aby sa nestalo, že si spraví vodičák a odíde do civilu. Bude musieť aj niečo odpracovať,“ hovorí Rumanovský.

Skúšky budú podľa neho také isté, ako v bežnej autoškole. „Ak nie prísnejšie.“

Ministerstvo vnútra už v minulosti vlastnú autoškolu malo. Zrušilo ju pred pár rokmi, keď sa pravidlá pre ich prevádzku výrazne sprísnili. Teraz si chce zákonom ošetriť výnimku z týchto povinností. Obnovenie autoškoly by nemalo priniesť žiadne zásadné náklady.

„Máme vybavenie aj inštruktorov, chceme teda, aby si policajti, či hasiči vodičské oprávnenie mohli urobiť v našej kompetencii,“ vysvetľuje tlačový odbor.

zdroj: Aktuality.sk