Počas vianočných sviatkov hrozí zvýšené riziko vzniku požiarov

Blížiace sa vianočné sviatky a Silvester so sebou okrem rodinnej pohody prinášajú zvýšené riziko vzniku požiaru. Minulý rok od 24. do 26. decembra zasahovali hasiči pri požiaroch až 70 – krát, pričom vznikla škoda za 115 tisíc eur a zranilo sa 6 osôb. Počas Silvestra vzniklo 62 požiarov a 1. januára 56 s celkovou škodou 400 tisíc eur, zranili sa 3 osoby. Najčastejšou príčinou vzniku požiaru bolo úmyselné zapálenie.

V súvislosti s používaním vianočného osvetlenia hasiči odporúčajú používať iba certifikované osvetlenie, ktoré je potrebné pri odchode z domácnosti vždy vypnúť. Vianočný stromček by mal byť umiestnený ďalej od vykurovacích zariadení a otvoreného ohňa.
Počas osláv Nového roka vzniká enormný nárast výjazdov v dôsledku neodborného používania a manipulácie so zábavnou pyrotechnikou. Hasičský a záchranný zbor odporúča dodržiavať nasledujúce pokyny:
– nezapaľovať zábavnú pyrotechniku priamo v ruke a v blízkosti tváre,
– neodpaľovať ju v sklenených fľašiach a iných nádobách,
– v prípade, že zábavná pyrotechnika nevybuchla po zapálení, je potrebné poliať ju dostatočným množstvom vody,
– zapálenú pyrotechniku nevyhadzovať z okien, balkónov a terás, pretože by mohol vzniknúť požiar bytu, poprípade požiar zaparkovaných vozidiel,
– zabrániť priamemu kontaktu s deťmi a zvieratami.