Prichádza obdobie zvýšeného výskytu požiarov v prírodnom prostredí

Požiar v prírodnom prostredí

Teplejšie počasie prichádzajúce v marci so sebou prináša okrem slnka aj zvýšený výskyt požiarov, ktoré vznikajú plošným vypaľovaním porastov, drevín a biologického odpadu. Slovenskí hasiči počas tohto obdobia veľmi často zápasia so spaľovaním suchej trávy, lístia a vetví z poorezávaných stromov.
Minulý rok zaznamenali hasiči 2067 požiarov, ktoré vznikli dôsledkom vypaľovania trávy a suchých porastov. Oproti roku 2014 sa tento počet zvýšil o 551 prípadov. Najviac požiarov spôsobených vypaľovaním trávy vzniklo minulý rok v marci (769), najmenej v decembri (5).
Vypaľovanie trávy a suchých porastov najviac potrápilo hasičov v roku 2012, kedy museli zasahovať pri 4735. takýchto udalostiach, pričom len v marci bolo zaznamenaných takmer 3000 požiarov.

Z celkového počtu požiarov predstavujú požiare v prírodnom prostredí podstatnú časť. V minulom roku zaznamenali hasiči 4770 takýchto prípadov, pričom sa zranilo 12 ľudí a 2 osoby boli usmrtené. V roku 2014 vzniklo v prírodnom prostredí 3419 požiarov, zranilo sa 8 osôb a 5 ľudí tieto udalosti neprežilo. Počas roka 2013 zaznamenali hasiči 3669 požiarov v prírodnom prostredí, ktoré neprežila jedna osoba a zranilo sa 11 ľudí.
Najvyššia škoda spôsobená požiarmi v prírodnom prostredí vznikla v roku 2012. Vyšplhala sa na takmer 3 200 000 € a spôsobilo ju 7380 požiarov. Zranilo sa až 27 osôb a 7 ľudí prišlo o život.

Plošné vypaľovanie tráv a porastov zakazuje zákon č. 314/2001 Z.z. o ochrane pred požiarmi v znení neskorších predpisov, ktorého porušenie môže stáť občana do 331 eur. Ak by sa však takéhoto priestupku dopustila právnická osoba alebo fyzická osoba – podnikateľ, pokuta sa môže vyšplhať až do výšky 16 596 eur.

Ilustračné foto: HaZZ

The following two tabs change content below.

Komentáre

comments

Pozrite aj

Daždivé počasie súťažiacich vo Francovej Lhote neodradilo

Na 9. kole SMHL vo Francovej Lhote sa rozdávali posledné body pred ligovou prestávkou. Zasúťažiť …

X