Prichádza obdobie zvýšeného výskytu požiarov v prírodnom prostredí

Požiar v prírodnom prostredí

Teplejšie počasie prichádzajúce v marci so sebou prináša okrem slnka aj zvýšený výskyt požiarov, ktoré vznikajú plošným vypaľovaním porastov, drevín a biologického odpadu. Slovenskí hasiči počas tohto obdobia veľmi často zápasia so spaľovaním suchej trávy, lístia a vetví z poorezávaných stromov.
Minulý rok zaznamenali hasiči 2067 požiarov, ktoré vznikli dôsledkom vypaľovania trávy a suchých porastov. Oproti roku 2014 sa tento počet zvýšil o 551 prípadov. Najviac požiarov spôsobených vypaľovaním trávy vzniklo minulý rok v marci (769), najmenej v decembri (5).
Vypaľovanie trávy a suchých porastov najviac potrápilo hasičov v roku 2012, kedy museli zasahovať pri 4735. takýchto udalostiach, pričom len v marci bolo zaznamenaných takmer 3000 požiarov.

Z celkového počtu požiarov predstavujú požiare v prírodnom prostredí podstatnú časť. V minulom roku zaznamenali hasiči 4770 takýchto prípadov, pričom sa zranilo 12 ľudí a 2 osoby boli usmrtené. V roku 2014 vzniklo v prírodnom prostredí 3419 požiarov, zranilo sa 8 osôb a 5 ľudí tieto udalosti neprežilo. Počas roka 2013 zaznamenali hasiči 3669 požiarov v prírodnom prostredí, ktoré neprežila jedna osoba a zranilo sa 11 ľudí.
Najvyššia škoda spôsobená požiarmi v prírodnom prostredí vznikla v roku 2012. Vyšplhala sa na takmer 3 200 000 € a spôsobilo ju 7380 požiarov. Zranilo sa až 27 osôb a 7 ľudí prišlo o život.

Plošné vypaľovanie tráv a porastov zakazuje zákon č. 314/2001 Z.z. o ochrane pred požiarmi v znení neskorších predpisov, ktorého porušenie môže stáť občana do 331 eur. Ak by sa však takéhoto priestupku dopustila právnická osoba alebo fyzická osoba – podnikateľ, pokuta sa môže vyšplhať až do výšky 16 596 eur.

Ilustračné foto: HaZZ

Komentáre

comments

Pozrite aj

SUPERPOHÁR 2023 | LIVE

Komentáre comments

X