Sezónu otvorili halovou súťažou

V okrese Topoľčany sa každoročne organizuje niekoľko hasičských súťaží, memoriálov. I keď sa sezóna začína až v máji, dobrovoľní hasiči zo Soľčian ju otvárajú o čosi skôr.

Dôležitá je rýchlosť ale i precíznosť

Dobrovoľný hasičský zbor Soľčany v okrese Topoľčany zorganizoval najskôr v minulom roku nultý a v marci tohto roka prvý ročník „Sližárskej halovej súťaže zručností“. Táto zaujímavá súťaž je zameraná na rýchlosť a precíznosť spájania hasičskej techniky, pričom si jednotlivé družstvá DHZO po zimnom oddychu opäť preveria svoje zručnosti. Súťažné družstvá boli rozdelené do štyroch kategórií – muži, ženy, staršie deti a mladšie deti.

Myšlienka od mladých

„Hlavnou myšlienkou, prečo sme sa rozhodli takéto niečo organizovať je dlhé „hluché“ obdobie počas zimy, obdobia „ničnerobenia“. Samotný nápad zorganizovať takúto súťaž prišiel od našich dorastencov, člena Matúša Hulu, ku ktorému sa pridali všetci ostatní. Inšpiráciou bola pre nás podobná halová súťaž, ktorej sme sa zúčastňovali v Dyčke, okrese Nitra. Podpora prišla i zo strany starostu obce, obecného zastupiteľstva, ktorí nám poskytli priestory, finančnú čiastku. A ako pri akejkoľvek udalosti či podujatí nedokázali by sme to bez podpory celého výboru DHZ a všetkých hasičov. Aj preto mohla tak celá súťaž prebehnúť disciplinovane,  a hasičské družstvá ukázali nesmiernu snahu a záujem o tento šport, za čo im patrí veľká vďaka“ – prezradil k organizácii a súťaži predseda DHZ Soľčany Pavol Švajlen.

Lepšie druhé súťažné kolo

Ako je dobrým zvykom, súťaž sa začala otvorením a prezentáciou prihlásených družstiev, ktorých počet bol 17. Každé štvorčlenné družstvo čakala upravená cik-cak štafeta, na ktorú mali dva pokusy. Ako prvé sa do boja pustili mladšie deti domáceho dobrovoľného hasičského zboru. Bez jediného trestného bodu dosiahli výborný čas, s ktorým by pre porovnanie uspeli i medzi dospelými. Po nich postupne štartovali ďalšie hasičské družstvá. Súťažiaci boli v prvom kole trochu neistí, čo sa odrazilo aj na ich výsledných časoch. V druhom kole si však takmer všetky družstvá svoje časy zlepšili. V záverečnom hodnotení si stali na stupeň víťazov v kategórii mladšie deti s 1. miestom DHZ Solčany, v kategórii staršie deti DHZ Chrabraby „B“. Mužská kategória skončila 1. miestom pre DHZ Radošina, druhé miesto získali DHZ Solčany a tretie miesto DHZ Sľažany. V ženskej kategórii  sa umiestnili prvé DHZ Sľažany.

Podporiť súťaž prišli aj významní hostia, ako člen prezídia DPO SR Peter Kunkela,  tajomník ÚzV DPO Topoľčany Monika Štefkovičová, predseda ÚzV DPO Topoľčany Peter Daňo a riaditeľ Okresného riaditeľstva HaZZ v Topoľčanoch mjr. Ing. Tomáš Matejka.

Krajské kolo súťaže

„K plánom nášho DHZ môžem prezradiť, že je naším cieľom v obci Soľčany hasičov udržať minimálne v takto dobrej kondícii, ako sme teraz. Je zvykom, že okrem našej základnej činnosti, ktorou je ochrana majetku a zdravia, sme nápomocní i pri rôznych podujatiach organizovaných obcou. Čo nás však tento rok čaká je príprava krajského kola súťaže dobrovoľných hasičských zborov z Nitrianského samosprávneho kraja, ktorá sa uskutoční 24. júna 2017“ – doplnil Švajlen.

Autor: Tomáš Bilik                     Foto: Facebook DHZ Solčany

Komentáre

comments

Pozrite aj

HaZZ má nového prezidenta !

NOVÉ VEDENIE JE ZÁRUKOU NOVEJ ENERGIE. Nové vedenie, ktoré od dnešného dňa prevzal skúsený záchranár …

X