Súťaž o vianočného kapra organizovaná DHZ Stankovany

V sobotu 09.12.2017 zorganizoval Dobrovoľný hasičský zbor Stankovany prvý ročník súťaže o vianočného kapra, na ktorej sa zúčastnilo celkovo 10 hasičských družstiev z Okresov Bytča, Dolný Kubín, Martin, Námestovo a Ružomberok. Hasičská súťaž prebiehala na asfaltovej ceste pred budovou Kultúrneho a agroturistického centra v obci Stankovany so začiatkom o 13:00 hod do 16:30 hod. Atypickosť tejto súťaže spočíva v tom, že prebieha v zimnom mrazivom počasí, kedy ortuť teplomera ukazuje aj mínusové teploty. Víťazné družstvo si okrem poháru za prvé miesto odnáša aj živého vianočného kapra, ktorého si vlastnoručne uloví z tisíc litrovej vodnej nádrže na hasičský šport. Súťažili 7 členné družstvá, ktoré po 5 minútovej príprave športového hasičského vybavenia na základni vykonali hasičský útok tzv. „hurá“ systémom s použitím motorovej hasičskej striekačky PS 12 R bez športovej úpravy.

Súťaž o vianočného kapra prebiehala v dvoch kolách, družstvá mali teda možnosť vykonať hasičský útok dvakrát, pričom do výsledného poradia sa započítaval hasičský útok s lepším časom, ktorý bol meraný elektronickou časomierou určenou pre hasičský šport. Počas súťaže a po jej skončení prebiehali „stankovské vianočné trhy“, na ktorých si všetci prítomní mohli pri zvuku vianočných kolied vychutnať varené víno, punč, pečené klobásy, vianočné oblátky, medovníčky a ďalšie veci, ktoré neodmysliteľne patria k Vianociam.  Po vykonaní útoku bola pre všetky súťažiace družstvá pripravená vykurovaná budova Kultúrneho a agroturistického centra v obci Stankovany, kde si dobrovoľní hasiči mohli vychutnať vianočnú kapustnicu zabezpečenú pre všetkých súťažiacich a v teple sa najesť, vypiť čaj, prípadne varené víno alebo prezliecť do suchého oblečenia.

Na treťom mieste s časom 22,84 sekúnd sa umiestnilo družstvo DHZ Lomná, na druhom mieste s časom 22,60 sekúnd sa umiestnilo družstvo DHZ Jasenová a napokon na prvom mieste s najlepším časom 22,15 sekúnd sa umiestnilo družstvo DHZ Šútovo A.

V závere tohto článku DHZ Stankovany ďakuje všetkým svojim členom, ktorí svojou činnosťou, aktívnym a hlavne zodpovedným prístupom pomohli pri organizovaní prvého ročníka súťaže o vianočného kapra a zároveň všetkým zúčastneným družstvám, ktoré svojou účasťou na súťaži podporili činnosť DHZ Stankovany.

Úplne na záver DHZ Stankovany želá všetkým dobrovoľným hasičom krásne prežitie vianočných sviatkov a šťastný nový rok, ostávame s pozdravom hasičom zdar a ohňu zmar.

JUDr. Peter Malcho – predseda DHZ Stankovany