Účinnejšie bojovať s povodňami budú aj samosprávy z Trnavského a Žilinského kraja

Protipovodňové vozíky

Povodne na Slovensku za posledných 10 rokov spôsobili škody vo výške viac ako 700 miliónov eur. Silné dažde, zvýšené hladiny riek a potokov a zaplavené cesty sú častou hrozbou aj pre obyvateľov Trnavského a Žilinského kraja. Ďalších 54 najohrozenejších samospráv dostalo od rezortu vnútra prívesné vozíky vybavené špeciálnou protipovodňovou technikou, ktoré im pomôžu zvládnuť boj s vodným živlom.
Dobrovoľní hasiči z okresov Trnava, Dunajská Streda, Galanta, Piešťany, Hlohovec, Senica, Skalica a z okresov Žilina, Bytča, Dolný Kubín, Námestovo, Tvrdošín, Kysucké Nové Mesto, Liptovský Mikuláš, Martin, Ružomberok a Turčianske Teplice už majú k dispozícii účinnú zbraň na boj proti povodniam. Prívesný vozík s protipovodňovou technikou si prevzalo 54 zástupcov ohrozených obcí a miest.
Protipovodňové vozíky poskytnú samosprávam v ohrozených situáciách to najdôležitejšie pre skrotenie živelnej vody. Každý špeciálny protipovodňový vozík obsahuje kalové čerpadlo, generátor elektrickej energie, prenosné osvetlenie, povodňové bariéry, elektrické kalové čerpadlo, plávajúce čerpadlo a set náradia. Manipulácia s prívesom je jednoduchá a jeho konštrukcia umožňuje ľahkú dopravu z miesta na miesto. Môže ho za sebou ťahať aj osobné motorové vozidlo a vodičovi postačuje štandardné vodičské oprávnenie. Špeciálna technika je súčasťou projektu Aktívne protipovodňové opatrenia, ktorý je financovaný z Kohézneho fondu prostredníctvom operačného programu Životné prostredie. Hlavným kritériom pre výber lokalít na umiestnenie techniky bola analýza povodňových rizík a databázy zásahov hasičov a záchranárov. Celková hodnota projektu je takmer 159 000 000 eur a prostredníctvom neho Slovensko získava aj ďalšie špeciálne kusy techniky určené na boj proti povodniam.

Zoznam obcí z Trnavského kraja, ktoré v piatok 26. 2. 2016 dostali protipovodňové vozíky (25 samospráv):
okres Trnava (4): Brestovany, Vlčkovce, Zeleneč, Bohdanovce
okres Dunajská Streda (8): Kyselica, Kostolné Kračany, Trstená na Ostrove, Boheľov, Vydrany, Ňárad, Sap, Bodíky
okres Galanta (3): Abrahám, Dolná Streda, Tomášikovo
okres Piešťany (3): Veľké Kostoľany, Prašník, Krakovany
okres Hlohovec (1): Madunice
okres Senica (5): Sobotište, Hradište pod Vrátnom, Sekule, Prietrž, Koválov
okres Skalica (1): Unín

Zoznam obcí zo Žilinského kraja, ktoré v pondelok 29. 2. 2016 dostali protipovodňové vozíky (29 samospráv):

okres Žilina (6): Kunerad, Podhorie, Porúbka, Konská, Višňové, Žilina – Trnové
okres Bytča (2): Jablonové, Kolárovice
okres Dolný Kubín (3): Oravský Podzámok, Vyšný Kubín, Sedliacka Dubová
okres Námestovo (1): Lomná
okres Tvrdošín (2): Zuberec, Liesek
okres Kysucké Nové Mesto (2): Rudina, Snežnica
okres Liptovský Mikuláš (3): Ploštín, Liptovská Ondrašová, Hybe
okres Martin (8): Sučany, Rakovo, Blatnica, Žabokreky, Socovce, Trebostovo, Podhradie
Krpeľany
okres Ružomberok (1): Ľubochňa
okres Turčianske Teplice (1): Háj

Foto: ilustračné

Komentáre

comments

Pozrite aj

SUPERPOHÁR 2023 | LIVE

Komentáre comments

X