Výbuch plynu v bytovom dome v Prešove

AKTUALIZÁCIA 7.40 hod.
Súhrn informácií v súvislosti s výbuchom plynu na Mukačevskej ulici v Prešove

Čas vzniku – cca. 12.13 hod., 6. decembra 2019.
Na mieste udalosti zasahovalo takmer 90 profesionálnych hasičov z hasičských staníc v Prešove, Sabinove, Lipanoch, vo Vranove nad Topľou, v Hanušovciach nad Topľou, Humennom, Snine, Bardejove, Starej Ľubovni, Poprade, Košiciach, zo Záchrannej brigády HaZZ v Humennom, Žiline a viac ako 25 členov dobrovoľných hasičských zborov obcí Abramovce, Kokošovce, Ľubotice, Uzovce, Dulova Ves, Svinia, Čelovce a mesta Prešov s takmer 40 kusmi hasičskej techniky.
Pri požiari boli z bytového domu a tiež priľahlých bytových domov evakuované osoby aj za pomoci požiarnych plošín a rebríkov, 39 obyvateľov bolo ošetrených.
Na miesto zásahu boli tiež privolaní príslušníci polície, záchranná zdravotná služba, Banská záchranná služba Prievidza, Horská záchranná služba Poprad, MUSAR (modul pátracích a záchranárskych činností stredného rozsahu v mestskom prostredí) zo Záchrannej brigády HaZZ v Žiline, psovodi z Horskej záchrannej služby a Požiarnotechnický a expertízny ústav. Na pomoc boli vyslaní tiež psychológovia a intervenčná pomoc (PEER) HaZZ.
Zásah prebiehal celú noc, lokalizácia požiaru bola nahlásená veliteľom zásahu pred polnocou 6.12.2019, pred siedmou hodinou ráno ohlásil likvidáciu požiaru.
Príčina vzniku požiaru je v štádiu vyšetrovania.
Dnes o 8.00 hod. prebehne zasadnutie krízového štábu, kde bude určený ďalší postup.

AKTUALIZÁCIA 7.00 hod.
LIKVIDÁCIA POŽIARU
Výbuch plynu v Prešove

Veliteľ zásahu vyhlásil likvidáciu požiaru (úplné uhasenie).

AKTUALIZÁCIA 21.30 hod.
LOKALIZÁCIA POŽIARU
Výbuch plynu v Prešove

Veliteľ zásahu vyhlásil lokalizáciu požiaru.
(Lokalizácia znamená, že je požiar pod kontrolou, ďalej sa nerozširuje a prebieha jeho likvidácia).

AKTUALIZÁCIA 21.00 hod.
Výbuch plynu v Prešove

Na mieste udalosti sa stále nachádzajú hasičské jednotky, ktoré pokračujú v lokalizačných prácach. Dohášajú skryté ohniská a ochladzujú objekt. Obyvatelia bytovky našli dočasné útočisko v náhradných ubytovaniach, ktoré zabezpečilo mesto Prešov. Na mieste sa stále nachádza tím psychológov, ktorý poskytuje krízovú intervenciu.

AKTUALIZÁCIA 18.30 hod.
Výbuch plynu v Prešove

Niekoľko ohnísk v zasiahnutom objekte sa už hasičom podarilo dostať pod kontrolu, ostatné stále lokalizujú. K úplnému zhoreniu priestorov došlo na najvyšších 4 podlažiach. Hasebné práce pokračujú z exteriéru z výškovej techniky, ktorú hasiči pravidelne presúvajú. Na mieste je tiež ministerka vnútra SR Denisa Saková a prezident HaZZ Pavol Nereča.

AKTUALIZÁCIA 16.20 hod.
Výbuch plynu v Prešove

Hasiči pokračujú v hasebných prácach pomocou výškovej techniky. Všetky byty do 8. poschodia boli prehľadané bez nálezu ďalších osôb. Na mieste sa už približne hodinu nachádza aj tím MUSAR na vyhľadávanie osôb zo závalov, ktorý je pripravený v pohotovosti. Hasiči budú zabezpečovať prevoz pre približne 10 osôb na interné oddelenie, ktorých lieky a iné zdravotnícke pomôcky zostali v poškodenom objekte a nie je možné sa k nim dostať. Pripravuje sa tiež prehľadávanie okolitých bytových domov, ktoré mohla zasiahnuť tlaková vlna a momentálne sú bez prívodu elektriny a plynu.

AKTUALIZÁCIA 15.40 hod.
Výbuch plynu v Prešove

Hasiči momentálne presúvajú výškovú techniku na druhú stranu budovy pre efektívnejšiu hasebnú činnosť. Z dôvodu, že statici označili najvrchnejšie tri poschodia za nestabilné, vnútorné priestory opúšťajú všetci zasahujúci hasiči. Hasebné práce budú pokračovať z vonkajších priestorov. Z objektu bolo evakuovaných 34 osôb, ošetrených bolo doposiaľ 39 obyvateľov bytového domu.

AKTUALIZÁCIA 15.10 hod.
Výbuch plynu v Prešove

Zasahujúci hasiči už pomocou výškovej techniky evakuovali všetky osoby, ktoré vedeli vizuálne identifikovať. Budova je od 6. poschodia vyššie celá v plameňoch. Tri najvrchnejšie poschodia sú úplne vyhorené, pričom pri výbuchu došlo k otvoreniu strechy. Z dôvodu, že výbuch plynu spôsobil úplný kolaps vnútorného schodiska objektu, nie je možný vstup do budovy zvnútra. Pomocou výškovej techniky sa hasiči dostali na 6. poschodie a snažia sa uhasiť prístupné byty. Postupne budú pokračovať aj na vyššie poschodia.

AKTUALIZÁCIA 14.40 hod.
Výbuch plynu v Prešove

Zasahujúci hasiči na mieste udalosti práve potvrdili 5. obeť udalosti. Na mieste a v okolí výbuchu pomáha viac ako ako 60 profesionálnych a 25 dobrovoľných hasičov.

AKTUALIZÁCIA 14.15 hod.
Výbuch plynu v Prešove

Na mieste udalosti je viceprezident HaZZ Adrián Mifkovič, ktorý potvrdil tri obete nešťastia.
Pri udalosti zasahujú hasiči z hasičských staníc v Prešove, Sabinove, Košiciach, Levoči, Bardejove, Lipanoch, Hanušovciach nad Topľou, Vranove nad Topľou, zo Záchranných brigád HaZZ v Žiline a v Humennom a dobrovoľní hasiči z obcí Abramovce, Kokošovce a Ľubotice.

AKTUALIZÁCIA 13.45 hod.
Výbuch plynu v Prešove

Na mieste udalosti by sa podľa predbežných informácií mala nachádzať jedna obeť. Výbuch plynu s následným požiarom zasiahol približne 4 – 5 poschodí na jednej strane bytovky. Hasiči sa momentálne snažia dostať na strechu k obyvateľom z druhej strany.

AKTUALIZÁCIA 13.15 hod.
Výbuch plynu v Prešove

Podľa predbežných informácií by sa niekoľko obyvateľov bytovky malo nachádzať na streche budovy. Na miesto smeruje MUSAR tím zo Záchrannej brigády HaZZ v Žiline (Modul pátracích a záchranárskych činností stredného rozsahu v mestskom prostredí) na vyhľadávanie osôb zo závalov, ťažká technika zo Záchranných brigád HaZZ v Humennom a Žiline a štábne vozidlo HaZZ z Košíc.

AKTUALIZÁCIA 12.55 hod.
Výbuch plynu v Prešove

Podľa predbežných informácií malo k výbuchu plynu dôjsť medzi 9 a 12 poschodím, pričom je zrútená konštrukcia schodiska a hrozí celkový kolaps budovy! Nad miestom výbuchu je uväznených viacero osôb, ľudské obete sa zatiaľ nepotvrdili.

Pôvodná správa 12.30 hod.

25 hasičov bolo pred malou chvíľou vyslaných na Mukačevskú ulicu do Prešova, kde došlo k výbuchu plynu. Plyn mal vybuchnúť v jednom z bytov v 12 podlažnej bytovke pred 12.15 hod. Podľa ohlasovateľa udalosti by sa na mieste mali nachádzať aj obete, avšak zasahujúci hasiči túto informáciu zatiaľ nepotvrdili. Na miesto smerujú hasiči z Prešova, Sabinova, Košíc, Levoče a Bardejova a tiež evakuačný autobus HaZZ.
Informácie budeme aktualizovať.

Foto: Juraj Bindas, Dárius Kremnický, HaZZ

Foto: HaZZ

Komentáre

comments

Pozrite aj

HaZZ má nového prezidenta !

NOVÉ VEDENIE JE ZÁRUKOU NOVEJ ENERGIE. Nové vedenie, ktoré od dnešného dňa prevzal skúsený záchranár …

X