Nočná Hasičská Liga Žilinského kraja 2016 v skratke

Nočná hasičská liga si za niekoľko rokov stihla vytvoriť veľmi dobré meno a záujem o ňu každým rokom veľmi rapídne stúpa ako aj o usporiadavanie jednotlivých kôl. Ako to však vyzeralo v roku 2016? Komu sa darilo najviac? A vlastne ako to všetko nakoniec dopadlo? Čítajte ďalej a všetko sa postupne dozviete a že to bolo naozaj zaujímavé tak to Vám môžem s istotou sľúbiť.

NHLku 2016 sme oficiálne odštartovali 14. mája  1.ligovým kolom v Staškove, kde už vtedy nám počasie ukázalo, že veľkým panovníkom v tejto sezónne bude ono a aj napriek tomu, že na súťaži nepršalo, nepriazeň počasia predošlých dní sa odrazila aj na trati, ktorá bola podmáčaná a tak veľa tímov vsadilo počas útoku na istotu a snažili sa predísť akýmkoľvek úrazom.  Víťazmi 1.kola sa v ženskej kategórii stali dievčatá z Dolného Hričova 19,039s a v mužskej Setechov  14,815s.

28.5.2016 sme sa stretli na 2.kole NHLky , ktorá sa konala na Podvysokej.  Na trať s betónovým nábehom a prísnym ujom štartérom  sú už všetci súťažiaci, ktorí túto súťaž poznajú  psychicky aj fyzicky  pripravení . Čo sa samozrejme odrazilo aj na dosiahnutých časoch a konečnom poradí. V mužskej kategórii aj na druhom kole opäť zvíťazil Setechov 14,76s a prvú priečku u žien osadili taktiež žienky zo Setechova 18,93s.

Prešli dva týždne a všetky tímy sa zišli na už v poradí 3. ligovom kole, ktorého usporiadateľmi bol DHZ Hlboké nad Váhom , súťaž na ktorú sa po predošlých rokoch príliš tímov netešilo a však práve na ligovom kole v roku 2016 bolo vidieť, že si usporiadatelia naozaj dali záležať a všetkých veľmi milo prekvapili práve tým, ako bola súťaž a celý jej priebeh zabezpečený. Domáci si na všetkom naozaj dali záležať  a výsledok ich práce mohli vidieť už v priebehu súťaže na dosiahnutých časoch. Na prvých priečkach sa umiestnili ženy aj muži z Podvysokej.  Kedy víťazný čas mužov bol 14,60s a žienkam sa podarilo zvíťaziť o malý kúsok presnejšie 5 stotín sekundy pred Dolným Hričovom.

Tri ligové kolá sme mali úspešne za sebou a všetci sme sa tešili na štvrté v Dolnom Hričove, ktoré nám však prekazilo počasie a po odbehnutí približne 10 tímov sa strhla prietrž mračien a spustil sa leják, že odbehnutie ďalších útokov by mohlo byť život ohrozujúce a tak sa rada ligy dohodla, že kolo sa anuluje. Chuť  pokazeného večera z Hričova sme si chceli napraviť na 5.kole v Bytči, kde sa cez deň konalo kolo SSHL a už vtedy bolo počasie na spadnutie ale všetci sme pevne dúfali, že vietor mraky rozfúka a my sa večer stretneme naladení na skvelé výkony. A áno ak tušíte, že sa nám nič z toho nepodarilo, tušíte správne, pretože opäť počasie zaúradovalo a z toho istého dôvodu ako v Hričove bolo kolo opäť zrušené. Čo samozrejme nepotešilo ako usporiadateľov 4. kola ani usporiadateľov 5.kola.

23.7 súťaž v Makove známa svojím miestom konania na hraniciach SR, a však už v roku 2015 bolo toto miesto zmenené na areál SKI Makov, čo tiež nebolo  zlé, ale terén nebol príliš lákavý, keďže sa bežalo do rozmanitého kopca.   V roku 2016 sa miesto konania nezmenilo, ale trať áno. Po umelej tráve a trati približujúcej sa rovnému povrchu sa beží predsa len o niečo lepšie a práve aj úprava tohto terénu svedčí o tom, že chalani z Makova si taktiež na svojej súťaži dali veľmi záležať.  V mužskej kategórii  sa na prvom mieste umiestnil Štiavnik 15,67s a v ženskej Dolný Hričov 18,97s.

Posledná sobota v mesiaci Júl patrila súťaži v Ochodnici, ktorá bola odštartovaná prekrásnym ohňostrojom a na chvíľku sme sa mohli všetci cítiť ako na Silvestra. Ohňostroj však skončil a začali sa útoky.  V ženskej kategórii to až do 5. miesta bolo veľmi tesné a však o 6 stotín sekundy vyhrali dievčatá zo Setechova 18,73s. V mužskej kategórii zvíťazila Podvysoká s časom 14,97s.

No a prvá sobota v mesiaci August patrila súťaži v Jablonovom.  Táto súťaž je známa v celom okrese a všetci sa vždy na ňu tešia. Aj napriek tomu že každoročne sa na rovnakej trati beháva aj SSHL aj NHLka, chalani si vedia trať vždy dobre zabezpečiť . V ženskej kategórii zvíťazili Blažovce 19,154s. A v mužskej kategórii boli prekvapením chalani z Ochodnice, ktorí sa umiestnili na prvom mieste s časom 15,260s.

13.8. v znamení „ Hruškárskej soboty“  a tento veľmi zaujímavý názov hasičskej soboty patrí usporiadateľom z DHZ Hrabové. Chalani z Hrabového si  prerobili úplne nový nábeh, čím sa úroveň ich súťaže zase o niečo zdvihla. Nemožno však tvrdiť, že predtým by bola ich súťaž bez úrovne, veď predsa  „hruškársku“  sobotu pozná každý správny hasič. Pri behaní útokov sa bolo na čo pozerať v oboch kategóriách.  A že Vám to bol veru boj a to poriadny. Nuž ale víťaz môže byť len jeden a v ženskej kategórii to boli dievčatá z Podvysokej  18,42s. A však nemožno nespomenúť ani druhé a tretie miesto, ktoré patrilo Dolnému Hričovu 18,537s a Hlbokému nad Váhom 18,595s. V mužskej kategórií  to na prvých troch priečkach bolo tiež veľmi tesné:  1.miesto Hliník nad Váhom 14,369s, 2.m Štiavnik 14,93s a 3.m Staškov A 14,987s.

Ešte predtým ako  spomeniem finále celej NHLky, povieme si niečo aj k súťaži ktorá sa konala v Predmieri, pretože ako sme už vyššie spomínali kvôli nepriazni počasia museli byť dve ligové kolá zrušené a tak sa zástupcovia ligových kôl spolu so zakladateľom ligy rozhodli urobiť náhradu za kolo v Bytči a bolo to práve v Predmieri  20.8. Veľa tímov sa práve tejto náhrade bránilo, pretože sme všetci vedeli, že karty sa môžu ešte všelijako zamiešať. Dievčatá z Blažoviec ešte dúfali v prvenstvo v lige a medzi chalanmi z Podvysokej a Hliníka to vyzeralo tiež všelijako. A tak sme sa teda všetci nechali prekvapiť a spoliehali sme sa, že hviezdy sú naklonené práve tomu tímu, ktorého súčasťou sme .  Nuž a ako teda dopadli celkové výsledky? Dievčatá z Blažoviec sa definitívne rozlúčili s prvým miestom v lige, pretože na náhradnom kole dostali Dčko za nezašróbované stredové savice, čím potvrdili ligové prvenstvo žien z Dolného Hričova, ktoré na náhradnom kole skončili na 2.mieste a 1.miesto patrilo Setechovu  18,882s. V mužskej kategórii zvíťazili chalani z Podvysokej 14,505s.

A už teda o sľubovanom závere ligy, ktorý bol pre niektorých úplne pokojný a umiestnenie v lige nezvratné, pre iných vypätý  s veľkými nervami.  Ukončenie NHLky sa konalo v Hliníku nad Váhom 27.8 a zároveň sme to mohli brať ako pekné ukončenie prázdnin.  Na túto súťaž, ktorá sa koná mimochodom aj cez deň kde prebieha ukončenie SSHL sa všetci veľmi tešíme a preto sa väčšina tímov snaží zariadiť tak aby celý deň strávili páve na tejto súťaži, kde usporiadatelia vždy pripravia aj veľa sprievodných akcii. Ale poďme už k vyhodnoteniu NHLky.  Povedzme si na rovinu kto by sa nechcel pýšiť titul víťaz ligy, to predsa asi všetci. A toto si mohli už po náhradnom kole v Predmieri povedať dievčatá z Dolného Hričova, ktoré získali taký veľký bodový náskok, že bolo už isté, že ich z NHL-kového trónu, na ktorom sa držali počas všetkých ligových kôl, nikto nezosadí. Avšak veľmi zaujímavé to bolo medzi Blažovcami a Podvysokou. Podvysoká svoj útok zrejme nezabehla podľa predstáv a tak dosiahli výsledný čas  20,715s. To naopak Blažovce opakovaný útok zabehli veľmi pekne a dosiahli čas 18,115s, čo ich jasne zaradilo na druhú ligovú priečku a Podvysoká skončila až na 3.mieste.  V mužskej kategórii to bolo tiež celé veľmi nervózne, keď Podvysoká zhodila terče o malý kúsok skôr ako Hliník a tak sa teda stala víťazom NHLky v mužskej kategórii  a Hliník sa stavia na strieborný stupienok. O 3. miesto sa bojovalo naozaj do poslednej chvíle a tento boj bol medzi  Štiavnikom a Dolným Hričovom, no aj napriek tomu, že Štiavnik predviedol čas 15,895s, stále strácali jeden bod na Dolný Hričov a tak sa teda zaradili na 4.miesto a Dolný Hričov na 3. ligové miesto.  A tak sme si rozdali ligové ocenenie a „vstupenky“ na Superpohár boli posledným kolom rezervované pre tými, ktoré si to počas celej sezóny vybojovali.  Ligová sezóna sa nám začala veľmi zle no našťastie počasie sa nad nami zľutovalo a doprialo nám aj trošku slniečka a teplých ligových nocí.

Vyhodnotenie celej ligy sa konalo po ukončení sezóny na príjemnom stretnutí v Dolnom Hričove, kde sa okrem spomínaných cien  rozdávali aj individuálne ocenenia , konkrétne pre prúdarov. Z ženskej kategórie putoval do Dolného Hričova a to ľavej prúdarke Adriáne Ballayovej za čas 17,442s. V mužskej do Podvysokej Dominikovi Bytčánkovi.  Taktiež sme si spomedzi seba vyberali aj najsympatickejší tím a tým sa stali dievčatá z Oškerdy a naj sympaťáčku a sympaťáka NHLky, ktorými sa stalo Tomáš Smetana (Dolný Hričov) a Daniela Grígelová (Blažovce).  Celá sezóna bola plná veľmi pekne a spoľahlivo pripravených súťaží a všetci sa tešíme na Nočnú Hasičskú Ligu Žilinského kraja 2017.

Autor: Adriana Ballayová

Komentáre

comments

Pozrite aj

Daždivé počasie súťažiacich vo Francovej Lhote neodradilo

Na 9. kole SMHL vo Francovej Lhote sa rozdávali posledné body pred ligovou prestávkou. Zasúťažiť …

X