Sever Slovenska sužujú povodne

Výdatné zrážky trápia momentálne sever Slovenska. Intenzívne dažde spôsobili vzostup mnohých riek, ktoré lokálne dosiahli aj tretí stupeň povodňovej aktivity. Najkritickejšia situácia je momentálne na Kysuciach. Voda momentálne ohrozuje aj dočasný železný stavebný most v smere od Čadce do Žiliny. Voda však zaplavuje pivnice aj v oblasti Bytče

 

Žilinskom kraji je vyhlásený tretí stupeň povodňovej aktivity v 11 obciach v okresoch Žilina, Kysucké Nové Mesto, Bytča a Čadca, pričom v okrese Čadca je to na celom území. Tretí stupeň povodňovej aktivity je vyhlásený aj na rieke Kysuca. Po dnešnom zasadnutí Krajskej povodňovej komisie v Žiline to pre TASR povedal jej predseda Michal Lavrík.

„Slovenský vodohospodársky podnik má všetky stroje v teréne, takisto obce so spolupracujúcimi zmluvnými firmami odstraňujú následky povodní. V teréne sú aj tri posádky Záchrannej brigády Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Žiline,“ doplnil Lavrík.

Podľa jeho slov problémy, ktoré sa vyskytli, sú rozvodnenia vodných tokov, kanalizačné poklopy a nádrže presakujú, sú zatopené záhrady. Ale nie je to niečo, čo by sme zatiaľ nevedeli zvládnuť.

 

Problémy aj na cestách

Hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Žiline Radko Moravčík upozornil, že v Žilinskom kraji sú zaliate viaceré komunikácie. „Na ceste II/507 medzi obcami Kotešová a Hliník nad Váhom je na viacerých miestach zaplavená vozovka, úsek je prejazdný v jednom jazdnom pruhu. Na ceste II/520 v Krušetnici, smer Zákamenné, je zosuv pôdy na vozovku a premávku tam riadia policajti.“

Na hlavnom ťahu cesty I/18 za obcou Šútovo, v smere na obec Kraľovany, došlo k zosuvu pôdy a kamenia na vozovku, cesta bola vyčistená a sprejazdnená v oboch pruhoch. Obdobná situácia bola na ceste I/59 za obcou Nižná v smere na Tvrdošín, ale cesta je už tiež v oboch smeroch prejazdná.

 

Prvý stupeň výstrahy platí pre celé Horné Považie, Liptov, Oravu. A pre okresy Ilava, Púchov, Považská Bystrica, Bytča, Prievidza, Banská Bystrica, Brezno, Poprad, Kežmarok, Spišská Nová Ves, Gelnica, Levoča a Sabinov.

Povodne už ohrozujú aj situáciu na Liptove.

„V Demänovskej doline sa vylieva potok, pri jaskyni Slobody je ohrozený most,“ informovali Plus JEDEN DEŇ z operačného strediska hasičov v Žiline.

Na mieste je situácia momentálne dramatická, pretekaniu vody popod most bránia najmä nánosy drevín a stromov. Na tokoch so zvýšenou hladinou v okrese Liptovský Mikuláš robia hasiči ako aj samosprávy opatrenia proti záplavám. „Hasiči zasahujú pozdĺž toku v Demänovskej doline, kde je vyhlásený tretí stupeň. Ukladáme vrecia a naťahujeme bariéry. Sú tu dva mechanizmy, ktoré čistia koryto popod mosty, aby voda mohla odtekať,“ uviedla dnes po 14. hodine riaditeľka Okresného riaditeľstva HaZZ v Liptovskom Mikuláši Eva Krajčiová.

Na mieste sú aj dobrovoľní hasiči so svojou technikou.

Problémy s vodou hlásili hasiči aj z hotela Liptov v Jasnej. „Z kopca steká voda a začína vtekať už aj do hotela,“ opísali situáciu na operačnom stredisku.

Komentáre

comments

Pozrite aj

HaZZ má nového prezidenta !

NOVÉ VEDENIE JE ZÁRUKOU NOVEJ ENERGIE. Nové vedenie, ktoré od dnešného dňa prevzal skúsený záchranár …

X