Pri požiari rodinného domu prišla rodina o strechu nad hlavou

Dňa 29. mája 2018 po dvadsiatej tretej hodine bol na hasičskú stanicu v Topoľčanoch ohlásený požiar rodinného domu v obci Tesáre, 11 kilometrov od okresného mesta Topoľčany. Na mieste zasahovalo aj 8 dobrovoľných hasičov z obce Tesáre.

„Po telefonickom nahlásení požiaru  na linku 150 boli k požiaru vyslaní šiesti hasiči z hasičskej stanice Topoľčany s dvomi kusmi techniky – Mercedes Benz Atego a Tatra 815-7. Po príjazde na miesto udalosti bolo prieskumom zistené, že strecha rodinného domu je zachvátená celá v plameňoch. Na mieste sa nachádzali aj ôsmi členovia dobrovoľného hasičského zboru obce Tesáre. Na likvidáciu požiaru bolo nasadených sedem útočných prúdov a jeden vysokotlakový prúd vody. Členovia DHZO štyrmi prúdmi ochladzovali susedný dom a hasili drevo uložené v tesnej blízkosti domu. Zásah sťažovalo silné zadymenie priestoru. Na miesto udalosti bol privolaný zisťovateľ príčin vzniku požiarov. Škoda spôsobená požiarom bola vyčíslená na sumu 20 000 eur.  Pri požiari nebol nikto zranený. Príčina vzniku požiaru je v štádiu šetrenia“ – informoval hovorca KR HaZZ Nitra Michal Varga.

Pohotová reakcia domácich dobrovoľných hasičov

„Približne o 23:26 sme boli privolaní krajským riaditeľstvom k požiaru rodinného domu v našej obci. Vďaka pohotovej reakcii sme hydrantovým vedením zabránili rozšíreniu požiaru na susedný dom, ktorý sa nachádzal v bezprostrednej blízkosti ohniska. Prostredie, kde požiar vypukol bolo veľmi náročné na pohyb ale aj samotné hasenie. Nachádzalo sa tam veľké množstvo horľavého odpadu, prevažne starého dreva, ktoré pokrývalo väčšinu oblasti. Požiar sa ďalej rozšíril aj na strechu, ktorú sa zachrániť nepodarilo. Uhasenie komplikovalo aj silné zadymenie celého priestoru“informoval jeden zo zasahujúcich členov DHZO Tesáre Denis Ďurák.„Na pozemku za rodinným domom sa nachádzal aj dobytok, z ktorého sa časť podarilo uchrániť a zvyšok pri požiari zahynul. Požiar sa nám podarilo dostať pod kontrolu až v ranných hodinách približne o 5:30, po 6 hodinách nestáleho boja s plameňmi“dopĺňa Ďurák.

Výzva na pomoc

V súvislosti s touto udalosťou bola vydaná i výzva na pomoc rodine, ktorá touto udalosťou prišla o strechu nad hlavou, nakoľko sa rodinný dom stal neobývateľným.

Zbierkou chceme pomôcť rodine zabezpečiť si náhradné bývanie, odstrániť škody a nakúpiť pre nich základné potreby pre život. Zbierka je dobrovoľná organizovaná cez účet vo VÚB banke SK93 0200 0000 0029 6191 2091 prostredníctvom internetového portálu „Ľudia ľuďom“.Vyzbierané prostriedky budú poukázané na tento účet a dozor nad ich použitím a podpisové právo na ich použitie majú pán farár, starosta a veliteľ dobrovoľných hasičov obce Tesáre. Prispievať na tento účel sa dá aj prostredníctvom internetu – uvádza Daniel Bago starosta obce Tesáre.

Zdroj: KR HaZZ Nitra, www.tesare.sk                     Foto: Archív KR HaZZ Nitra, Facebook DHZ Tesáre

Autor: Tomáš Bilik