Hasičský šport na Slovensku

Rozhodol som sa, že napíšem niekoľko článkov o hasičskom športe na Slovensku. Niečo z histórie, niečo o tom ako to beží v zahraničí, niečo ako to beží u nás, nejakú analýzu a úvahu akým smerom by to malo smerovať.

Keďže som z tých mladších ročníkov, nemám možnosť pamätať si ako to bolo niekedy. Hasičský šport má bohatú históriu a množstvo, fakt veľké množstvo disciplín. Hasičský šport ako taký by som rozdelil na dva rôzne okruhy. Prvý sú sú klasické disciplíny CTIF. Hlavnými prieborníkmi týchto disciplín sú krajiny viac menej na západ od nás ako napríklad Rakúsko, Nemecko, Slovinsko, Česko, ale venuje sa im omnoho viac krajín, aj také exotické ako napríklad Japonsko. U nás sme sa mohli stretnúť tak tak maximálne s detskými disciplínami útok CTIF a štafeta. V dospeláckych disciplínach sa tomu na Slovensku už takmer nikto nevenuje, okrem družstva v Smižanoch pri Spišskej Novej Vsi. O týchto disciplínach by som niekedy neskôr napísal samostatný článok s odborníkmi, ktorí sa tomu venujú. Vo svete sa v týchto disciplínach konajú obrovskú súťaže, v Česku majú samostatné majstrovstvá republiky. Každé 4 roky sa koná Svetová olympiáda CTIF, avšak u nás to zrejme nemalo podporu, tak družstva vymizli.

Čomu by som sa chcel venovať viac, sú disciplíny hasičského športu. Tu sú zase priekopníkmi hlavne Rusi, Bielorusi, Česi, Ukrajina, Kazachstan.

cely článok nájdete na http://stovky.sk/2016/04/20/hasicsky-sport-na-slovensku/