Penová šou pre deti? Pozor na alergickú reakciu !

Rodičia by mali byť preto na pozore, najmä tí, ktorí majú alergické dieťa.Niektoré výskumy hovoria, že každý tretí človek trpí na alergiu. Kožné alergie u detí tvorili v roku 2012 podľa hovorcu Národného centra zdravotníckych informácií Petra Bublu 34% z celkového počtu detských ochorení. Alergie celkovo majú až 63%

Podráždenie kože môže vyvolať hoci aj nevinná penová šou, ktorú pre deti v rámci rôznych letných akcií pripravujú hasiči. Rodičia i deti sa z podobných akcií väčšinou tešia, keďže deti sa tu vybláznia do sýtosti a to aj napriek tomu, že nepoznajú zloženie peny, v ktorej sa ich dieťa tak zabáva. Naopak, niektorým rodičom to jedno nie je.

„Dobrovoľná požiarna ochrana SR pri podujatiach, ktoré organizuje, na výrobu peny pre deti nepoužíva hasičské penidlo, ale klasické tekuté mydlo, ktoré sa dá zakúpiť v drogérii a bežne sa používa pri osobnej hygiene, čím je vlastne zaručená jeho nezávadnosť pri kontakte s pokožkou.

O BEZPEČNOSTI LÁTKY SA DOČÍTATE V „KARTE“

Zloženie tekutého mydla alebo aj akejkoľvek inej látky použitej na výrobu peny, si rodičia môžu vyžiadať od organizátora akcie alebo si ju môžu ľahko nájsť aj na internete. Existuje totiž karta bezpečnostných prvkov, ktorá obsahuje informácie napríklad o nebezpečnosti látky, toxikologické informácie či odporúčania na osobnú ochranu.

Väčšinou ju poznajú zamestnávatelia či pracovníci, ktorí pracujú s nebezpečnými látkami a dozvedajú sa z nej o nebezpečnosti chemickej látky pre životné prostredie, ale aj o bezpečnostných opatreniach.

MÔŽE PODRÁŽDIŤ POKOŽKU, OČI I SLIZNICU

Takúto kartu má aj tekuté mydlo a uvádza sa v nej, že pri kontakte s pokožkou treba mydlo dôkladne opláchnuť a pri manipulácii s ním treba používať ochranné pracovné prostriedky, to znamená ochranný odev, obuv a rukavice.

Potriesnenie môže dokonca podráždiť oči, sliznice a pokožku. Čo pri penovej šou, kde sa deti bláznia mnohokrát aj vyzlečené, sú vystavené slnečnému žiareniu a dôkladne sa umyjú až po príchode domov, nie je vylúčené. Nehovoriac o tom, že pri hre môžu penu aj preglgnúť alebo im môže vôjsť do očí.

Pri kontakte s očami sa odporúča vypláchnuť oči čistou tečúcou vodou a ak dráždenie pretrváva, postihnutého treba prepraviť k lekárovi. V prípade, že dieťa sa tejto zmesi napije, treba mu ústa vypláchnuť vodou a dať mu vypiť pol litra vody a vyhľadať lekára.

AK JE PENA VYROBENÁ Z JARI

Väčší problém môže spôsobiť napríklad jar, teda tekutý prostriedok na umývanie riadu. Ten má v karte uvedené, že po požití môže spôsobiť podráždenie tráviacich ústrojov, nevoľnosť a vracanie. Pri kontakte s očami môže spôsobiť prechodné povrchové podráždenie. Dlhodobý kontakt s pokožkou môže spôsobiť jej podráždenie. Vdýchnutie aerosólu môže spôsobiť mierne podráždenie dýchacích ciest.

POZOR NA HASIACU PENU

Na podnet niektorých rodičov sme sa pýtali aj na vplyv zásahovej peny na pokožku dieťaťa. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ SR) jej použitie na výrobu peny pre deti neodporúča a s podobným prípadom sa dokonca už stretli.

„Z riešenia obdobného prípadu je nám známe, že peny určené na hasenie ohňa zvyčajne obsahujú chemikálie, ktoré môžu byť považované za potenciálne nebezpečné pre zdravie, najmä cieľových orgánov: oči, pokožka, dýchací systém, centrálny nervový systém. Bez znalosti konkrétneho zloženia však nie je možné určiť veľkosť prípadného rizika.

V zásade však upozorňujeme, že hasiaca pena má svoje špecificky určené použitie, ktoré nie je určené na kontakt s ľudským telom a nevidíme dôvod na jeho využívania na hranie detí, ktoré sú zvlášť senzitívnou populačnou skupinou. Preto toto použitie neodporúčame,“ uviedla hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Lenka Skalická.

IDE O ŽIVOT

Pridáva sa aj Národné toxikologické informačné centrum (NTIC). „Odporúčame rešpektovať vyjadrenie úradu verejného zdravotníctva. V žiadnom prípade kontakt detí s penotvornými látkami nie je prípustný, už vôbec nie diskutovať o požití alebo ešte horšie o vdýchnutí, ide o ohrozenie zdravia detí. Na oči a pokožku pôsobia dráždivo,“ uviedla Silvia Plačková z NTIC.