Hotelieri z Demänovskej doliny žiadajú od obce požiarnu zbrojnicu

Hotelieri z Demänovskej doliny požadujú od obce vybudovanie požiarnej zbrojnice. Nedávny požiar hotela Junior, pri ktorom zahynula jedna osoba, podľa nich dokazuje, že hasiace práce sú tu mimoriadne sťažené.

„Cítime sa ohrození, pretože za posledných sedem rokov tu zhoreli už dve zariadenia. Navyše, hasenie bolo neúspešné, preto navrhujeme postaviť obecnú požiarnu zbrojnicu, obecný požiarny vodojem a zriadiť aj požiarnu hliadku,“ povedal majiteľ hotela Družba Mark Blitshteyn. Hlavný problém spočíva podľa jeho slov v tom, že v Demänovskej doline sa nachádza veľké množstvo hotelov a chát, ktoré sú postavené z dreva a pri požiari musia hasiči dochádzať takmer 20 kilometrov až z Liptovského Mikuláša.

Hotelieri navrhujú, aby obec na zriadenie nádrže použila finančné prostriedky určené na výstavbu nájomných bytov. „Určite sa dajú použiť aj štrukturálne fondy, no naša obec je druhá najbohatšia na Slovensku. Keby poslanci za obecné peniaze nestavali nájomné byty, obec by to určite zvládla zafinancovať z vlastných zdrojov,“ dodal Blitshteyn. Obecný poslanecký zbor vidí niekoľko prekážok, ktoré výstavbe bránia. „Obec má jeden problém, nemá vlastné pozemky, ktoré by boli na tento účel vhodné. A určite nemôžeme stavať protipožiarnu nádrž na úkor nájomných bytov. Tie stavať musíme, je o ne veľký záujem,“ vysvetlil Jozef Veverica, poslanec obecného zastupiteľstva Demänovská Dolina.

Problémy obce s požiarnou vodou potvrdila aj riaditeľka Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Liptovskom Mikuláši Eva Krajčiová. „Z verejného vodovodu je tam málo vody, preto akákoľvek pomoc pri hasení požiarov je vítaná. Či už sú to odberné miesta na prírodných zdrojoch alebo vybudovanie akejkoľvek požiarnej nádrže,“ opísala.

K požiaru hotela Junior na začiatku októbra tohto roka sa liptovskomikulášski hasiči dostali za 17 minút. V zime sú podmienky sťažené, preto sa tento čas predlžuje. „Ak sa požiar neuhasí do desiatich minút, nastáva prudký rozvoj, potom už sa to hasí veľmi ťažko. Nádrže, ktoré by mali byť v Demänovskej Doline vybudované, by mali preto slúžiť hlavne na prvotný zásah, ktorý by dokázali uskutočniť aj sami, kým prídu hasiči,“ dodala Krajčiová.