II. ročník Banskobystrických šesťdesiatok – 1 kolo SLv60 2018

Úspešne sme vstúpili do jubilejného piateho ročníka Slovenskej ligy v behu na 60 m cez prekážky /SLv60/. 48 dievčat, a 44 chlapcov v piatich kategóriách si zmeralo sily 10.3.2018 v Banskej Bystrici, na jedinom halovom preteku na Slovensku.

V kategórii prípravka sa nám predviedlo 9 súťažiacich. Najlepšie sa darilo susedom z Českej republiky. Na prvom mieste sa umiestnila Anna Böhmová s časom 22,29 s, za ňou sa ďalší zástupca SDH Výčapy Lukáš Černý s časom 24,61 s. Na treťom mieste sa umiestnil Lukáš Chalány z DHZ Maduníc s časom 24,78 s.

Najchudobnejšia z kategórii, bola kategória mladších dievčat. V Bystrici ich bolo iba 8. Výsledková listina hovorí následovné. 1. miesto Ema Žufová, DHZ Madunice s časom 15,35 s +1,0 s, 2. miesto Patrícia Dižová DHZ Kolárovice 16,80 s + 1,5 s, 3. miesto Barbora Golisová Zákopčie Tarabov s časom 18,11 s + 1,5 s.

Mladších chlapcov bolo 16. Víťazné meno budeme asi vídať na popredných priečkach častejšie. Takmer so sekundovým náskokom, aj napriek sekundovému handicapu, sa na prvom mieste umiestnil Andrej Krempaský zo ZK IMA ZŠ Hutnícka Spišská Nová Ves s časom 13,98 s + 1,0 s, na druhom mieste Adam Svoboda z SDH Výčapy s časom 14,84 s + 1,0 s, a na treťom mieste skončil Patrik Rak z DHZ Madunice s časom 15,86 s + 0,5 s.

Najpočetnejšie obsadená kategória bola už tradične – staršie dievčatá. Tých bolo dohromady 36Tu sa už ukázali aj skúsenosti. Najrýchlejšia bola, aj napriek handicapu 1 sekundy za vek, Viktória Krempaská zo ZK IMA ZŠ Hutnícka Spišská Nová Ves s časom 12,44 s + 1,0 s. Za ňou svoju premiéru medzi staršími dievčatami úspešne absolvovali dve dievčatá, ktoré minulý rok patrili v kategórii mladšie dievčatá medzi líderky. Druhá Miška Petrušková zo ZK IMA ZŠ Hutnícka Spišská Nová Ves, s výsledným časom iba 2 stotiny za Viktóriou časom 13,46 s + 0,0 s a na treťom mieste sa umiestnila minuloročná víťazka SLv60 v kategórii mladšie dievčatá Terézia Srogončíková z DHZ Nosice s časom 13,87 s + 0,0 s.

Kategória starších vzbudzovala veľké očakávania. Účasť pretekárov z SDH Výčapy dávala tušiť, že to bude napínavé. Na svoje posledné 60-tky v živote prišiel Dominik Dokulil. Meno si už urobil v ČHP, kde minulý rok skončil na 5.mieste. Dominik patrí aj do širšieho okruhu dorasteneckej repre Českej republiky. Doma v 60-tkach už súťažiť nemôže, týždeň po súťaži dovŕšil 16 rokov, takže to bola rozlúčka so šesťdesiatkami.

V rozbehu sa predstavil s naším Tomášom Štinčíkom z DHZ Svit. A bol to rozhodne jeden z najkrajších rozbehov celého dňa. Úspešnejší bol Tomáš a ani nepotreboval výhodu za vek. So svojím časom 12,49 s + 0,5 s si zabezpečil prvé miesto. Dominik skončil nakoniec druhý, s časom 12,62 s + 1,5 s za vek. Na treťom mieste skončil Radovan Nagy z DHZ Spišská Teplica s časom 13,67 s + 0,5 s.

Je chvályhodné, že medzi staršími kategóriami začína konkurencia pekne narastať, a o umiestnení rozhodujú stotinky. Medzi 1. a 10. miestom medzi staršími dievčatami (myslím výsledné časy aj so sekundami za vek) bol rozdiel 1,62 s. Medzi staršími chlapcami sa medzi druhým a desiatym vytvoril rozdiel iba 1,06 s (Tomáš si na prvom mieste vďaka najlepšiemu času a len 0,5 sekundovému znevýhodneniu vytvoril náskok 1,13 s pred druhým). Znevýhodnenie starších súťažiacich má zatiaľ opodstatnenie, ale asi s väčším počtom súťažiacich a zlepšovaním výkonov, bude postupne asi strácať význam, alebo bude súčasných pol sekundy za rok veľa. Upozorňujem, že je to len môj osobný názor, ako autora článku a nijako neovplyvňuje doterajšie pravidlá SLv60.

Čo na záver? Kolo v Banskej Bystrici bolo rozhodne krásne. Je zatiaľ jediné v hale na Slovensku. Myslím, že je to výborný vstup do sezóny. Po zime to bol pre väčšinu súťažiacich prvý kontakt s prekážkami a pre niektorých aj prvá skúsenosť so šesťdesiatkami vôbec. Pre súťažiacich, ktorý sa zúčastnia najbližších pretekov ČHP v Ostrave a v Jablonci nad Nisou, to bol „príma“ tréning. Toľko diskutované posunutie prekážok nespôsobilo žiadne problémy, ani zranenie a dva metre na prúdnici viacerým pretekárom určite pomohli.

Ďakujeme usporiadateľom z Badína za peknú súťaž, ďakujeme všetkým zúčastneným, gratulujeme víťazom a tým ktorým to nevyšlo, prajeme hodne trpezlivosti pri zlepšovaní techniky. Dúfame, že ich to neodradí a uvidíme sa na niektorom kole SLv60, alebo niektorých regionálnych súťažiach v šesťdesiatkach.

Do sekcie výsledky na stiahnutie na www.stovky.sk v najbližšej dobe pribudne dokument, do ktorého po ďalších pretekoch budeme pridávať tých, ktorí splnia postupové kritériá na MSR v 60-tkach ktoré sa uskutočni 6.7.2018 vo Svite. Tam bude aktualizovaný prehľad o výkonostných triedach, ktoré rozhodnú o možnosti účasti pretekárov na tohtoročných Majstrovstvách Slovenska.

Takže hasičskému športu zdar, a šesťdesiatkam zvlášť.